Sensibilizacija

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.

Sensibilizacija, cheminė sensibilizacija – šviesai jautrios medžiagos jautrumo padidinimas cheminėmis medžiagomis, gamybos metu įmaišytomis į fotoemulsiją arba pagamintos fotografinės medžiagos jautrumo šviesai padidinimas.

Spektrinė sensibilizacija, optinė sensibilizacijasidabro halogenidų jautrumo didinimas spektriniams spinduliams, kurie neveikiami fotochemiškai. Sensibilizacija susidaro į fotoemulsiją įmaišius specialias organines medžiagas – optinius sensibilizatorius, kurie adsorbuojasi ant sidabro halegonidų mikrokristalų, kaip monomolekulinis sluoksnis.

Sensibilizatorius – medžiaga įmaišyta į fotosluoksnį.

Cheminiai sensibilizatoriai, tokie kaip kompleksinės aukso druskos ir kai kurie sieros junginiai gamybos metu įmaišomi į fotoemulsiją. Tokiu būdu intensyvinamas šviesai jautrių centrų atsiradimas ant sidabro halogenidų mikrokristalų. Tai lemia natūralų fotomedžiagos jautrumo šviesai didėjimą mėlynai violetinės spektro spalvos srityje.

Optiniai sensibilizatoriai (ciano dažikliai, fluorasenciniai balikliai) įmaišomi į paruoštą fotoemulsiją prieš dengiant pagrindą. Jie sąveikauja su sidabro jonais, esančiais ant mikrokristalų. Tai padidina jautrumą įvairiuose spektro ruožuose.