Sedimentologija
Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius. Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais. |
Sedimentologija – geologijos disciplina, mokslas apie nuosėdas ir nuosėdines uolienas, jų kilmę susidarymą, sudėtį, struktūras ir tekstūras.
Tyrimų istorija
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]Žmonės pradėjo maudoti nuosėdines uolienas dar akmens amžiuje. Gamindavo titnaginius įrankius, naudojo akmens anglį ir kt. vėliau nuosėdines uolienas naudojo statyboms metalų gavybai ir kt. Pirmiji sedimentologijai artimi darbai parašyti XV-XVIII amžiuje, bet tik XIX amžiuje sedimentologija buvo išskirta kaip atskira disciplina. Reikšmingas įvykis buvo 1839 pasiūlytas facijos terminas. Daug davė ir dabartinių vandenynų nuosėdų tyrimai. Didžiausiais postumis įvyko po antro pasaulinio karo, kai visame pasaulyje sparčiai vystėsi kalnakasybos pramonė ir pradėtos intensyviai naudoti nuosėdinės kilmės naudingos iškasenos.
Sedimentologijos metodologija
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]Metodai, naudojami sedimentologijoje ir nustatantys nuosėdinių uolienų susiformavimo sąlygas:
- Atodantų matavimai ir atsidengiančių uolienų aprašymai.
- Aprašomi uolienų sluoksniai, apteikiama informacija apie sluoksnio storį, litologinę sudėtį, paplitimą, skirtingų uolienų kontaktus ir kt.
- Uolienų išplitimo žemėlapių sudarymas
- Gręžinių kerno aprašymas
- Stratigrafavimas
- Uolienų litologijos aprašymas
- Uolienų petrologijos ir petrografijos aprašymas įskaitant tekstūrą, grūdelių dydžius, jų formą, rūšiuotumą ir sudėtį
- Geocheminė uolienų analizė
- Izotopų geochemija, radiodatavimas, uolienų amžiaus nustatymas