San Fransiskas (upė)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
San Fransiskas
San Fransiskas Paulo Afonso apylinkėse
San Fransiskas Paulo Afonso apylinkėse
Ilgis 2860 km
Baseino plotas 641 000 km²
Vidutinis debitas 2943 m³/s
Ištakos Sera da Kanastros nacionalinis parkas, Minas Žeraisas
Žiotys Atlanto vandenynas
Šalys Brazilija
Commons-logo.svg Vikiteka San Fransiskas

San Fransiskas (port. Rio São Francisco) – upė Brazilijoje. Tai ketvirta pagal dydį upių sistema Pietų Amerikoje ir ilgiausia tik Brazilijos teritorija tekanti upė. Upė didžiąją dalį savo tėkmės teka į šiaurę, palei pakrantės kalnyną, vėliau pasuka į rytus sudarydama ribą tarp Bahijos valstijos ir Pernambuko bei Alagoaso valstijų. Į Atlanto vandenyną įteka tarp Alagoaso ir Seržipės valstijų.

Pagrindiniai intakai yra: Paraopeba, Abaetė, das Veljasas, Žekitajus, Parakatu, Urukuija, Verde Grandė, Karinjanija, Korentė ir Grandė.

Upė teka per mažai apgyvendintas teritorijas ir jos kelyje tėra keli miestai. Dėl menko teritorijos išvystymo tik keli miestai – Petrolina ir Žuazeiras išaugo iki vidutinio dydžio miestų, daugiausia dėl vaisių auginimo, kuris remiasi drėkinamomis žemėmis iš Sobradinijo užtvankos. Mažesni miestai prie upės: Pirapora, San Fransiskas, Žanuarija, Bon Žezus da Lapa, Paulo Afonsas.

Laivyba[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Priklausomai nuo lietaus upė laivuojama visus metus nuo Piraporos (Minas Žeraisas) iki Petrolinos (Pernambukas) ir Žuazeiro (Bahija) (1370 km), prateka per milžinišką Sobradinijo tvenkinį. Nuo XIX a. vidurio šia upės dalimi plaukiojo gariniai laivai „gaiolas“. Atsiradus Sobradinijo užtvankai jie nebegalėjo įveikti susidariusio didžiulio dirbtinio ežero ir yra nebenaudojami. Nedideliais turistiniais laivais galima plaukioti nuo Paulo Afonso iki pakrantės (308 km). Paulo Afonse pastatyta hidroelektrinė, tiekianti elektrą visiems šiaurės rytams.

Be Paulo Afonso, ant San Fransisko upės pastatytos dar dvi hidroelektrinės ir tvenkiniai. Antra didelė hidroelektrinė yra Minas Žeraise prie Tres Mariaso, pastatyta 1961 m. ir turi 1040 km² tvenkinį. 1977 m. 40 km nuo Petrolinos ir Žuazeiro pastatyta Sobradinijo užtvanka, suformavusi 4 214 km² dirbtinį ežerą, kuris yra didžiausias pasaulyje.