San Fransiskas (upė)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
San Fransiskas
Rio São Francisco.jpg
Ilgis 3 160 km
Baseino plotas 630 000 km²
Ištakos Minas Žerais, Brazilija
Žiotys Atlanto vandenynas
Šalys Brazilija

San Fransiskas (portug. Rio São Francisco) yra upė Brazilijoje. Tai ketvirta pagal dydį upių sistema Pietų Amerikoje ir ilgiausia tik Brazilijos teritorija tekanti upė. Upė didžiąją dalį savo tėkmės teka į šiaurę, palei pakrantės kalnyną, vėliau pasuka į rytus sudarydama ribą tarp Bahijos valstijos ir Pernambuko bei Alagoaso valstijų. Į Atlanto vandenyną įteka tarp Alagoaso ir Seržipės valstijų.

Pagrindiniai intakai yra: Paraopeba, Abaeté, das Velhas, Jequitaí, Paracatu, Urucuia, Verde Grande, Carinhanha, Corrente ir Grande.

Upė teka per mažai apgyvendintas teritorijas ir jos kelyje tėra keli miestai. Dėl menko teritorijos išvystymo tik keli miestai – Petrolina ir Juazeiro išaugo iki vidutinio dydžio miestų, daugiausia dėl vaisių auginimo, kuris remiasi drėkinamomis žemėmis iš Sobradinho užtvankos. Upė taip pat teka (pradedant Minas Žeraisu) per Pirapora, São Francisco, Januária, Bom Jesus da Lapa, ir Paulo Afonso miestus.

Navigacija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Priklausomai nuo lietaus upė naviguojama visus metus nuo Piraporos (Minas Žeraisas) iki Petrolinos (Pernambukas) ir Juazeiro (Bahija) (1370 km), prateka per milžinišką Sobradinho rezervuarą. Nuo XIX a. vidurio šia upės dalimi plaukiojo gariniai laivai „gaiolas“. Atsiradus Sobradinho užtvankai jie nebegalėjo įveikti susidariusio didžiulio dirbtinio ežero ir yra nebenaudojami. Nedideliais turistiniais laivais galima plaukioti nuo Paulo Afonso iki pakrantės (308 km). Paulo Afonse pastatyta hidroelektrinė, tiekianti elektrą visiems šiaurės rytams.

Be Paulo Afonso ant San Francisko upės pastatytos dar dvi hidroelektrinės ir tvenkiniai. Antra didelė hidroelektrinė yra Minas Žeraise prie Tres Marias, pastatyta 1961 m. ir turinti 1 040 km² tvenkinį. 1977 m. 40 km nuo Petrolinos ir Juazeiro pastatyta Sobradinho užtvanka, suformavusi 4 214 km² dirbtinį ežerą, kuris yra didžiausias pasaulyje.