Pereiti prie turinio

Samarijos tarpeklis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Samarijos tarpeklis

Samarijos tarpeklis (gr. Φαράγγι της Σαμαριάς) – tarpeklis Graikijoje, vakarinėje Kretos dalyje.

Samarijos tarpeklis, tai platėdamas, tai siaurėdamas, kartais įsispraudęs tarp stačių sienų, tęsiasi 18 km per Lefká ÓriBaltuosius kalnus.

Tarpeklį išskobė Tarajo upė, tekanti sprūdžiu tarp Pachno masyvo rytuose ir Gingilo bei Volakijo kalnų vakaruose. Žiemą upė teka per tarpeklį veržliu srautu, o vasarą tampa vos čiurlenančiu upeliu.

Tarpeklis prasideda beveik 1200 m virš jūros lygio. Už 8 km tarpeklyje yra apleistas Samarijos kaimas, paliktas 1962 m., kai tarpeklis tapo nacionalinio parko dalimi. Manoma, kad tarpeklio pavadinimas kilęs iš bizantiškos kaimo bažnyčios Osia Maria (gr. Šv. Marija), papuoštos senovinėmis freskomis, pavadinimo. Už Samarijos kaimo tarpeklis pradeda siaurėti. Siauriausia tarpeklio vieta yra ties Geležiniais Vartais, kurie yra mažiausiai 500 m aukščio. Tarp Geležinių Vartų ir jūros tarpeklis išplatėja.

Šimtmečius šis tarpeklis teikė prieglobstį nusikaltėliams ir žmonėms, mėginantiems išvengti kraujo keršto, gyvavusio daugelyje Kretos kaimų. XX a. penktą dešimtmetį jis buvo ideali vieta slėptis komunistų partizanams, kovojusiems Graikijos pilietiniame kare.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]