Salomono atolas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Salomono atolas
Bodamo sala ir maža sala Ile Diable dešinėje.

Salomono atolas, Salomono salos (angl. Salomon Atoll, Salomon Islands) – mažas atolas Čagoso salyne, priklausantis Indijos Vandenyno Britų sričiai.

Aprašas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Salomono atolas yra Čagoso salyno šiaurrytinėje dalyje tarp Blenheimo rifo ir Peros Banjoso salos. Pagrindinės atolo salos yra:

 • Bodamo sala (pranc. Île Boddam, joje anksčiau buvo pagrindinė gyvenvietė, plotas 1,08 km²,
 • Anglų sala (pranc. Île Anglaise, plotas 0,82 km². Abi salos yra vakarinėje rifo dalyje.

Mažos čagosiečių gyvenvietės buvo Fouquet saloje (0,45 km²) ir Takamakos saloje (0,48 km), taip pat Île de la Passe (0,28 km²) ir Île Mapou (plotas 0,04 km²). Likusios salelės daug mažesnės.

Visas sausumos plotas yra apie 3,5 km². Salos dabar yra negyvenamos, apaugusios žemomis džiunglėmis ir kokospalmėmis. Jose sunku rasti ankstesnių gyvenviečių pėdsakus.[1] [2]

Šiaurinėje dalyje, tarp Anglų salos ir salos Île de la Passe, yra įplaukimo kanalas į atolo lagūną Baie de Salomon. Salomono salos yra jachtininkų mėgstama inkaravietė jachtoms, plaukiančioms Indijos vandenynu, nors jose ir nėra jachtoms tinkamų švartavimosi vietų ir reikia gauti leidimą.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Atolą XVIII a. antroje pusėje buvo apgyvendinę kokospalmių plantacijos darbininkai iš Mauricijaus (tada vadinto Île de France), kilę iš Afrikos. Gali būti, kad jie tada gyveno sąlygomis, labai artimomis vergijai. Plantaciją eksploatavusi kompanija vadinosi Chagos Agalega Company.

Salomono salas 1837 m. išžvalgė Indijos karinio laivyno (tada – D. Britanijos laivyno dalis) laivo HMS „Benares“ kapitonas komanderis Robertas Moresbis. Moresbio žemėlapis buvo pirmasis tikslus Salomono atolo žemėlapis. Tikslesnis Salomono atolo žemėlapis buvo sukurtas 1905 m., kai atolą tyrė komanderis B. T. Somervilis (B.T. Sommerville) iš laivo HMS „Sealark“.

Kai kuriose Salomono atolo salose gyveno čagosiečiai. D. Britanijos vyriausybei nutarus iškeldinti visus Čagoso salyno gyventojus pasirodė, kad vietiniai gyventojai gyveno tik saloje „Île Boddam“. Salomono salų gyventojai, kurių buvom apie 400, buvo surinkti ir išgabenti į Mauricijų.

Bodamo saloje buvo priplauka, parduotuvės, mokykla, bažnyčia ir vila, kurioje gyveno plantacijos valdytojas. Dabar visi šie statiniai apaugę džiunglių augalija. Bodamo ir Takamakos salose yra šuliniai.[3] It is possible to collect water by yachtsmen in order to replenish their supplies.[4]

Apleista bažnyčia Bodamo saloje (Salomono atolas).

Salelės[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Atolo salelių pavadinimai laikrodžio rodyklės tvarka pradedant nuo šiauriausio taško:

 1. Île de la Passe
 2. Île Mapou
 3. Île Takamaka
 4. Île Fouquet
 5. Île Sepulture
 6. Île Jacobin
 7. Île du Sel
 8. Île Poule
 9. Île Boddam
 10. Île Diable
 11. Île Anglaise

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]