Roksana

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką
Aleksandras Didysis ir Roksana. 1756 m. Pietro Antonio Rotari paveikslas
Oksyarto satrapija po Aleksandro Didžiojo mirties.

Roksana (Graikiškai: Ρωξάνη; Avestan: Raoxshna; Persų kalba: روشنک‎, "švytinti grožiu"; Persų kalba: رکسانا, رخسانا‎ Rokhsāna; Pashto: روښانه‎ Rox̌āna, 343310 m. pr. m. e.) – baktrų princesė ir Aleksandro Didžiojo vyriausioji žmona.

Gyvenimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Dažniausiai vartojama Roksanos vardo kilmė persiška, kuri kilusi iš žodžio pers. Roshanak 'švytinti grožiu', verčiant laisvai 'Aušra.'

Ji buvo Baktrijos aristokratė ir Aleksandro Didžiojo žmona. Gimė ne anksčiau nei 343 m. pr. m. e. nors tiksli data lieka abejotina. Roksana buvo Oksyarto Balkcho duktė Baktrijoje (rytinis Iranas, dabar šiaurinis Afganistanas ir Tadžikija).

Roksanos ir Aleksandro Didžiojo vestuvių ceremonija

Roksana ištekėjo už Aleksandro būdama 16 metų amžiaus, po to kai šis aplankė Sogdiano uolos tvirtovę. Balkchas, kur buvo įsikūręs Sogdianas, buvo paskutinė Persijos Imperijos sričių, nukariautų Aleksandro, o ši santuoka tapo pastangomis priversti Baktrijos satrapijas sutikti su Aleksandro Didžiojo taisyklėmis. Vis tik daugelis antikinių šaltinių rašo, kad Aleksandras vedęs Roksaną iš milžiniškos meilės jai. Pasakojama, kad Aleksandras pastebėjo Roksaną šokančią per vieną iš švenčių, surengtų jo garbei. Kaip jo žmona, Roksana lydėjo jį kampanijos Indijoje 326 m. pr. m. e. metu. Šiam mirus Roksana tapo jo sūnaus Alekeksandro IV Egijaus regente Babilone.

Senieji Baktrijos miestai.

Roksanos mirtis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Su karaliaus mirtimi, Roksana ir jos sūnus tapo politinių Aleksandro imperijos žlugimo intrigų aukomis. Roksana nužudė kitą Aleksandro našlę Stateira II bei Stateiros seserį Drypteis. Roksana ir jos sūnus buvo apsaugoti Aleksandro motinos, Olimpijos, Makedonijoje, bet jos nužudymas 316 m. pr. m. e. leido vienam iš diadochų, Kasandrui, siekti karaliaus sosto. Kadangi Aleksandras IV Egijus pagal įstatymą buvo Aleksandro Didžiojo imperijos įpėdinis, Kasandras užsakė jį ir Roksaną nužudyti apytiksliai 310 m. pr. m. e.

Literatūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]