Rožinis kvarcas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Rožinis kvarcas

Rožinis kvarcas – kvarco tipas, kuriam spalvą suteikia mangano arba titano priemaišos.

Rožinis kvarcas dažniausiai randamas grūdėtų uolienų pavidalu, itin retai – taisyklingų kristalų pavidalu. Rožinio kvarco spalva įvairuoja nuo sodraus iki labai šviesaus rožinio atspalvio. Dažniausiai tai beveik matinis akmuo, nors kai kurie šlifuoti pavyzdžiai pasižymi švytėjimu. Kai kuriuose rožiniuose kvarcuose pasitaiko rutilo dėmelių, dėl kurių akmenyje atsiranda švytinčių taškelių. Rožinis kvarcas aptinkamas masyvų kloduose arba randamas atskirais luiteliais. Žinomas vienintelis tokio kvarco telkinys, kuriame jis randamas taisyklingų kristalų pavidalu (Sapukaija Minas, Brazilija, Žerais valstija).

Kvarcas yra laikomas kietu mineralu, tačiau jo kristalinė struktūra dažniausiai turi trūkumų: atsiranda įskilimų ir matomų lūžių. Todėl akmens skaldymas yra labai sudėtingas procesas. Rožinio kvarco galima įsigyti natūraliai šiurkščius, drožinėto bei šlifuoto kvarco gabaliukų. Dažnai dažomas, dažų sankaupos matosi akmens įtrūkimuose, natūraliai jie turėtų būti balti ar rudi. Taip pat šlifuotas rožinis kvarcas gali būti supainiotas su rausvu chalcedonu. Rožinis kvarcas nėra labai brangus akmuo nes jo randama palyginus daug.

Juvelyrų itin vertinamas žvaigždinis rožinis kvarcas.[reikalingas šaltinis] Nušlifuotame jo gabalėlyje švyti šešiakampė ar dvylikakampė žvaigždės, atsiradusios dėl kvarce esančių orientuotų rutilo adatinių kristalų. JAV nacionalinėje brangakmenių kolekcijoje saugomas net 625 karatų masės rutulys iš žvaigždinio rožinio kvarco. Tokią spalvą kvarcui suteikia trivalenčio titano Ti3+ priemaišos. Spalva išlieka tik iki 300 °C temperatūros, daugiau kaitinant ji išnyksta. Rožinis kvarcas naudojamas papuošalų gamybai, iš jo daromi kabošonai, sagės, karoliai. Taip pat daromos vazos, taurės ir kiti panašūs gaminiai.

Forma ir sandara Spalva Šaltiniai Paplitimas Kietumas pagal Moso skalę
Trikampė sistema; randami dideli telkiniai arba kristalai su smailiomis viršūnėmis Įvairūs rožinės spalvos atspalviai: nuo sodrios rožinės iki šviesių tonų Brazilija, Indija, Madagaskaras, JAV Lengva gauti 7

Galerija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Literatūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Brangieji akmenys, Svetlana Gural, 2007.
  • Kristalai, Jennie Harding, 2009.