Rožinis kvarcas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
 KWrite icon.svg  Šio puslapio ar jo dalies stilius neatitinka Vikipedijos kalbos standartų.
Jei galite, pakoreguokite stilių, kad tiktų enciklopedijai. Tik tada bus galima ištrinti šį pranešimą.
 List-Icon.svg  Manoma, kad šis puslapis parašytas neplaningai.
Jei galite, perrašykite straipsnį planingai ar padėkite apsispręsti dėl naudotino straipsnio plano aptarime.
Rožinis kvarcas

Rožinis kvarcas – kvarco tipas, kuriam spalvą suteikia mangano arba titano priemaišos.

Dažniausiai randamas grūdėtų uolienų pavidalu, itin retai – taisyklingų kristalų pavidalu. Rožinio kvarco spalva vyrauja nuo sodraus iki labai šviesaus rožinio atspalvio. Dažniausiai tai beveik matinis akmuo, nors kai kurie šlifuoti pavyzdžiai pasižymi švytėjimu. Kai kuriuose rožiniuose kvarcuose pasitaiko rutilo dėmelių, dėl kurių akmenyje atsiranda švytinčių taškelių. Kvarcas yra laikomas kietu mineralu, tačiau jo kristalinė struktūra dažniausiai turi trūkumų: atsiranda įskilimų ir matomų lūžių. Todėl akmens skaldymas yra labai sudėtingas procesas. Dažnai dažomas, dažų sankaupos matosi akmens įtrūkimuose, natūraliai jie turėtų būti balti ar rudi. Rožinio kvarco galima įsigyti natūraliai šiurkščius, drožinėto bei šlifuoto kvarco gabaliukų. Jis aptinkamas masyvų kloduose arba randamas atskirais luiteliais. Žinomas vienintelis kvarco telkinys, kuriame randamas rožinis kvarcas taisyklingų kristalų pavidalu. Tai – Sapukaija Minas (Brazilija, Žerais valstija). Taip pat šlifuotas rožinis kvarcas gali būti supainiotas su rausvu chalcedonu.

Juvelyrų itin vertinamas žvaigždinis rožinis kvarcas.[reikalingas šaltinis] Nušlifuotame jo gabalėlyje švyti šešiakampė ar dvylikakampė žvaigždės, atsiradusios dėl kvarce esančių orientuotų rutilo adatinių kristalų. JAV nacionalinėje brangakmenių kolekcijoje saugomas net 625 karatų masės rutulys iš žvaigždinio rožinio kvarco. Tokią spalvą kvarcui suteikia trivalenčio titano Ti3+ jonų priemaišos. Spalva išlieka tik iki 300 °C temperatūros, nes ilgiau kaitinant ji išnyksta. Rožinis kvarcas naudojamas papuošalų gamybai, iš jo daromi kabošonai, sagės, karoliai. Taip pat daromos vazos, taurės ir kt.

Skaidrumas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Skaidrumas reiškia, kad akmuo turi būti be jokių intarpų, taškelių ar kt., ypatingai tie, kurie yra nušlifuoti facetiniu būdu. Dažnai yra vartojama būtent tokia sąvoka – „akimi nematomi trūkumai“. Taip pat skiriasi ir brangakmenių tipai, kuriems leidžiama turėti intarpų, pavyzdžiui smaragdas, su plika akimi matomais neskaidrumais yra vertinamas žymiai geriau, nei tokio pat dydžio granatas.

Apdirbimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Akmenys gali būti apdirbami įvairiausiais būdais. Šlifavimas gali būti deimantinis (apvalus), smaragdo (trikampis), ovalus, kriaušės, markizės formos. Šlifavimo kokybė yra apsprendžiama nušlifuotų kampų vienodumu, formos išlaikymu, taip pat neturėtų būti jokių įskilimų.

Brangakmenių retumas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kuo didesnė pasiūla, ir jei ji viršija paklausą, tuo mažesnė ir brangakmenių kaina. Šiuo atveju rožinis kvarcas ganėtinai viršija paklausą.

Natūralumas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šiuo metu yra išvystyta sintetinių brangakmenių gamybos industrija, tačiau perkant brangakmenius reikėtų atidžiai apžiūrėti – įsitikinti, ar tai tikras, ar padirbtas akmuo. Be abejonės, faktas yra tas, kad natūralūs akmenys yra akivaizdžiai brangesni už sintetinius akmenis. Taip pat kartais spalvai pagerinti, paviršiaus nelygumams panaikinti yra naudojamos įvairiausios priemonės, tokios kaip įvairūs aliejai, dervos, stiklas, plastikas, parafinas, taip pat rekonstrukcija, stabilizavimas ir dažymas, be to ir lazerio panaudojimas intarpų pakeitimui. Pagal Lietuvos Respublikos įstatymus, pardavėjai turi sertifikuoti tik deimantus, safyrus, smaragdus, rubinus ir aleksandritus, kitiems brangakmeniams jų tikrumą patvirtinantys dokumentai nėra reikalingi. Todėl lieka pasikliauti pačiais pardavėjais arba savomis žiniomis, kitu atveju iškilus abejonėms yra galimybė kiekvienam žmogui patikrinti brangakmenius, šią paslaugą teikia Lietuvos prabavimo rūmų filialas Vilniuje.

Forma ir sandara Spalva Šaltiniai Paplitimas Kietumas pagal Moso skalę
Trikampė sistema; randami dideli telkiniai arba kristalai su smailiomis viršūnėmis Įvairūs rožinės spalvos atspalviai: nuo sodrios rožinės iki šviesių tonų Brazilija, Indija, Madagaskaras, JAV Lengva gauti 7

Galerija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Commons-logo.svg

Vikiteka

Literatūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Brangieji akmenys, Svetlana Gural, 2007.
  • Kristalai, Jennie Harding, 2009.