Repas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Repo atlikėjas Snoop Dogg

Repas – muzikos žanras, atsiradęs ir formavęsis 19501970 metais. Jo kilmės šaknys – JAV. Repas populiariausias tarp afroamerikiečių.

Repas yra pagrindinė HIP-HOP subkultūros dalis, vokalinės raiškos forma. Jis turi daug įvairių stilių, pakraipų. Dauguma reperių turi savitus stilius. Repas nėra vien rimuotas šnekėjimas, jį sudaro hip hop ritmas – laužyto ritmo muzika, kuri naudojama visuose HIP HOP subkultūros muzikos žanruose, kaip R’n’B. Repas turi dvi pagrindines šakas, į kurias įeina stiliai. Repo aukso amžiumi laikomas XX a. 9-asis dešimtmetis, kai repas pradėjo plisti po visą pasaulį.

Old school[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tai repo muzikos šaka, susiformavusi 19751988 m. Buvo labai populiari iki 19961999 m. Šią šaką sudarė keli pagrindiniai ir plačiai naudojami stiliai:

  1. „Funk“ – stilius, karaliavęs 1970–1982 m. Galutinai jo populiarumas išblėso 19851988 m. Nors elementai naudojami ir šiomis dienomis. Dažniausiai tekstai buvo be keiksmažodžių, apie įvairius dalykus, gal net priminė disko.
  2. „Gangsta rap“ – jo pradininku laikomas iki šiol populiarus reperis Ice T. Stilius atsirado 1982 m., kai Ice T būtent ir parašė pirmąjį tekstą. Jie dažniausiai būdavo agresyvūs, su keiksmažodžiais, maištaujantys, bet vis dėlto, buvo repuojama apie smurtą, skurdą, vykstantį gatvėse, rasizmą ir t. t. Vis dėlto, didžiausią įtaką šiam stiliui padarė grupė N.W.A. (Niggaz wit attitudes) Šią grupę sudarė iki šiol populiarūs reperiai Ice Cube, Dr. Dre, MC Ren, DJ Yella ir jau miręs – Eazy E. Nuo šios grupės dainos „Gangsta Gangsta“ ir atsirado pavadinimas gangsta rap. Šio stiliaus tematika išlikusi iki šiol, bet dabar yra perdėta komercijos. Vienas iš populiariausių gangsta rap stiliaus platintojas yra Eazy E, kuris prieš mirdamas paliko didelį gangsta rap stiliaus palikimą, tai yra, jo kūriniai buvo vieni iš populiariausių gangsta rap stiliuje. Daugelis Eazy E fanų ir to meto populiarių atlikėjų pripažįsta, jog Eazy E yra gangsta rap stiliaus krikštatėvis (Godfather of Gangsta Rap).
  3. G-Funk stilius, kuris buvo labai populiarus 90-siais. G-funk buvo „sukurtas“ vakarų reperių, beje iki šiol pagrindinis įkūrėjas nežinomas. Manoma, kad pats pirmas šio stiliaus įkūrėjas yra reperis Cold 187um (žinomas kaip Big Hutch) ir jo grupė „Above The Law“. Bet Dr. Dre fanai mano, jog Dr. Dre yra tikrasis g-funk įkūrėjas.
  4. Pranksta rap- jo pradininku taip pat yra laikomas Ice T. Tik šis stilius be keiksmažodžiu ir kitokių nešvankių žodžių.

New school[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Stilius, atsiradęs maždaug 2008 m. Šis stilius – tai šiuolaikinis repas, turintis išties daug komercijos. Daugiausia išlikusi gangsta tematika, nauji ritmai ir kita. Užkietėjusių 90-ųjų repo fanų vadinamas šlamštas.

Repo atlikėjai anksčiau rengdavosi treningais, storomis auksinėmis grandinėmis ir kt., nes dar nebuvo daug įmantrių pakabukų ir pan. Vėliau įsismelkus gangsta repui buvo pradėta nešioti languoti marškiniai, chuksai (lietuviškai daug kas vadina inkariukais), nusmukusios kelnės ir pan. Dabar ir kai atsirado New school stilius įsismelkė visokie turtingo žmogaus atributai (komercija). O ką nešioja reperiai, tą nešioja ir žmonės gatvėse. Dabar apranga itin išsimaišiusi.

Žymiausi XX a. 9-ojo dešimtmečio JAV repo atlikėjai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pastaba. Sąrašas nėra išdėstytas pagal atlikėjų populiarumą ar gerumą