Redingotas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Vyriškas redingotas (Paryžius, 1813 m.)

Redingotas (pranc. redingote, iš angl. riding coat 'jodinėjimo paltas') - palto tipo viršutinis drabužis, kuris skirtingais laikotarpiais atrodė skirtingai.

Sabalo kailio moteriškas redingotas (1900 m.)

Moteriški redingotai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pirmi moteriški redingotai atsirado XVIII a. pradžioje, juos naudojo keliaujant raitomis. To meto redingotai būdavo griozdiški, grynai praktinės paskirties.
Paskutinius du XVIII a. dešimtmečius redingotai tapo madingu drabužiu. Moterys ėmė dėvėti puikiai pasiūtus redingotus, kurių stilius buvo perimtas iš vyriškų redingotų. Redingotus perėmė ir italų mada, kurioje jie tapo labiau formaliu drabužiu.

Redingotai à la Hussar būdavo papuošti lygiagrečiai prisiūtomis gulsčiomis galiono juostomis kaip husarų uniformos.

Redingotų fasonas vystėsi ir XIX a. antroje pusėje. Naujausiems redingotams būdingas prigludimas ties krūtine ir juosmeniu bei varpo pavidalo platėjimas link žemės.

Vyriški redingotai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

XVIII a. ir XIX a. pradžioje vyriški redingotai buvo paltai, kilę iš frokų - kaimiškų drabužių su plačia plokščia apykakle. Prancūzų kalboje redingotas yra įprastas pavadinimas prigludusiam frokui. Vyriški redingotai būna vienos iš dviejų formų - glaudžiai prigludę surdutai ar erdvesni palaidos milinės tipo, turintys pelerinas ar apykakles.