Raudonplaukių lyga

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Vatsonas skaito laikraštį Holmsui ir Vilsonui. Apsakymo iliustracija „The Strand Magazine“ žurnale, 1891 m.

Raudonplaukių lyga (angl. The Adventure of the Red-Headed League) – vienas iš 56 Artūro Konano Doilio apsakymų apie žymųjį seklį Šerloką Holmsą. Pirmą kartą publikuotas 1891 m. rugpjūčio mėnesį žurnale „Strand Magazine“. Pats autorius 1927 m. apsakymą „Raudonplaukių lyga“ įvertino kaip antrą geriausiai savo paties vertinamų kūrinių sąraše[1].

Siužetas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

DĖMESIO: toliau atskleidžiamos kūrinio detalės

1890 m. rudenį daktaras Vatsonas užsuka pas savo draugą Šerloką Holmsą ir sutinka raudonplaukį raudonskruostį vyrą, pasakojantį keistą nutikimą. Vatsonas pakviečiamas pasiklausyti bei padėti išaiškinti šią keistą istoriją. Klientas, ponas Džeibezas Vilsonas, turi nedidelį lombardą Koubergo aikštėje. Pasakojimą jis pradeda nuo to, kad prieš 8 savaites jo padėjėjas parodė laikraščio skelbimą apie išskirtinai raudonplaukiams siūlomą darbą, už kurį mokamas geras atlyginimas. Padėjėjas Vincentas Spoldingas įkalba Vilsoną nueiti į atranką. Atranka buvo milžiniška, bet iš visų kandidatų išrenkamas ponas Vilsonas. Darbo sąlygos: 4 valandos darbo iš ryto, užduotis – perrašyti Didžiosios Britanijos enciklopediją, draudžiama neateiti į darbą ar išeiti anksčiau sutarto darbo laiko. Darbas truko 8 savaites, o paskui ant kontoros durų pasirodė skelbimas, kad 1890 m. spalio 9 d. raudonplaukių lyga paleidžiama. Klientas prašo seklio išsiaiškinti, kur dingo jo darbdavys.

Šerlokui Holmsui iš karto užkliuvo, jog šią darbo vietą pasiūlė lombardininko padėjėjas, pasisiūlęs dirbti pigiau nei įprasta mokėti už tokį darbą. Dar didesnį susidomėjimą sekliui sukėlė žinia, kad šis esąs aistringas fotografas ir dienų dienas užsidaręs rūsyje ryškina nuotraukas. Holmsas su Vatsonu keliauja į Vilsono lombardą, trumpai pabendrauja su padėjėju, apsižvalgo aplinkinėse gatvėse. Vatsonui pasako, kad šis dešimtą valandą vakaro ateitų į Beikerio gatvę, ginkluotas savo karišku pistoletu. Holmsas jo laukia su dviem vyriškiais. Visa ketveriukė patraukia į vieno banko rūsį, kur saugomas auksas, kažkada pasiskolintas iš Prancūzijos banko.

Gudriai paspęstais spąstais sugaunami abu plėšikai, jiems nė nespėjus ko nors daugiau padaryti. Seklys nustebusiems operacijos dalyviams atskleidžia, kaip išaiškino „Raudonplaukių lygos“ aferą bei kaip nustatė ketinamo įvykdyti nusikaltimo laiką.

Lietuviški leidimai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Istorija įeina į šiuos Šerloko Holmso raštų tomus:

  • Rinktiniai raštai / Artūras Konanas Doilis. – Vilnius: Mintis. – T. 1. – 1993.
  • Geriausios Šerloko Holmso ir daktaro Džono H. Vatsono istorijos. II tomas (2010), Obuolys[2]

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]