Raudonplaukių lyga

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką
Raudonplaukių lyga
Autorius(ė) Arthur Conan Doyle
Žanras detektyvinis romanas
Originalus leidimas
Pavadinimas The Adventure of the Red-Headed League
Šalis Didžioji Britanija
Kalba anglų k.
Išleista 1890
Lietuviškas leidimas
Vertėjas(a) Romualda Zagorskienė
Leidykla Obuolys
Išleista 2010
Puslapių 30

Raudonplaukių lyga (orig. The Adventure of the Red-Headed League) – viena iš 56 trumpų Artūro Konan Doilio (Arthur Conan Doyle) istorijų apie žymųjį seklį Šerloką Holmsą. Pirmą kartą publikuota 1891 m. rugpjūčio mėnesį laikraštyje Strand Magazine. Pats autorius 1927 m. apsakymą Raudonplaukių lyga įvertino kaip antrą geriausiai savo paties vertinamų kūrinių sąraše[1].

Siužetas[taisyti | redaguoti kodą]

DĖMESIO: toliau atskleidžiamos kūrinio detalės

1890 m. rudenį daktaras Vatsonas užsuka pas savo draugą Šerloką Holmsą ir sutinka raudonplaukį raudonskruostį vyras, pasakojantį keistą nutikimą. Vatsonas pakviečiamas pasiklausyti bei padėti išaiškinti šią keistą istoriją. Klientas, ponas Džeibezas Vilsonas, turi nedidelį lombardą Koubergo aikštėje. Pasakojimą jis pradeda nuo to, kad prieš 8 savaites jo padėjėjas parodė laikraščio skelbimą apie išskirtinai raudonplaukiams siūlomą darbą, už kurį mokamas geras atlyginimas. Padėjėjas Vincentas Spoldingas įkalba Vilsoną nueiti į atranką. Atranka buvo milžiniška, bet iš visų kandidatų išrenkamas ponas Vilsonas. Darbo sąlygos: 4 valandos darbo iš ryto, užduotis – perrašyti Didžiosios Britanijos enciklopediją, draudžiama neateiti į darbą ar išeiti anksčiau sutarto darbo laiko. Darbas truko 8 savaites, o paskui ant kontoros durų pasirodė skelbimas, kad1890 m. spalio 9 d. raudonplaukių lyga paleidžiama. Klientas prašo seklio išsiaiškinti, kur dingo jo darbdavys.

Vatsonas skaito laikraštį Holmsui ir Vilsonui

Šerlokui Holmsui iš karto užkliuvo, jog šią darbo vietą pasiūlė lombardininko padėjėjas, pasisiūlęs dirbti pigiau nei įprasta mokėti už tokį darbą. Dar didesnį susidomėjimą sekliui sukėlė žinia, kad šis esąs aistringas fotografas ir dienų dienas užsidaręs rūsyje ryškina nuotraukas. Holmsas su Vatsonu keliauja į Vilsono lombardą, trumpai pabendrauja su padėjėju, apsižvalgo aplinkinėse gatvėse. Vatsonui pasako, kad šis dešimtą valandą vakaro ateitų į Beikerio gatvę, ginkluotas savo karišku pistoletu. Holmsas jo laukia su dviem vyriškiais. Visa ketveriukė patraukia į vieno banko rūsį, kur saugomas auksas, kažkada pasiskolintas iš Prancūzijos banko.

Gudriai paspęstais spąstais sugaunami abu plėšikai, jiems nė nespėjus ko nors daugiau padaryti. Seklys nustebusiems operacijos dalyviams atskleidžia, kaip išaiškino „Raudonplaukių lygos“ aferą bei kaip nustatė ketinamo įvykdyti nusikaltimo laiką.

Lietuviški leidimai[taisyti | redaguoti kodą]

Istorija įeina į šiuos Šerloko Holmso raštų tomus:

  • Geriausios Šerloko Holmso ir daktaro Džono H. Vatsono istorijos. II tomas (2010), Obuolys[2]

Taip pat skaitykite[taisyti | redaguoti kodą]

Išnašos[taisyti | redaguoti kodą]

  1. http://www.trivia-library.com/b/sir-arthur-conan-doyle-favorite-sherlock-holmes-stories.htm
  2. Geriausios Šerloko Holmso ir daktaro Džono V. Vatsono istorijos Nuoroda tikrinta 2013-12-21