Pseudoaneurizma

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.

Pseudoaneurizma, kitaip netikroji aneurizma - tai hematoma, atsiradusi dėl arterijos sienelės defekto, kai išsiliejęs kraujas turi ryšį su kraujagysle. Ši hematoma formuojasi už kraujagyslės sienelės, todėl pseudoaneurizmos sienelę sudaro aplink esantys audiniai, dažniausiai tai yra naujai susiformavęs granuliacinis audinys. Aneurizma - yra kraujagyslės išsiplėtimas, kurį sudaro visi kraujagyslės sienelės sluoksniai, tuo ji skiriasi nuo pseudoaneurizmos. Taip pat reikia pabrėžti skirtumą nuo arterijos disekacijos - tai yra prasiskyrę kraujagyslės sienelės sluoksniai ir tarp jų tekantis kraujas. Arterijos disekacija gali sukelti vėlesniąsias aneurizmas.

Dažniausia pseudoaneurizmų priežastis - jatrogeninės traumos, atliekant įvairiais medicinines intervencijas, dažniausiai arteriografijas su kontrastu, taip pat įvedant stentus į kraujagysles. Viena iš retesnių pseudonaeurizmos priežasčių - ūminis pankreatitas, kuomet kasos fermentai patenka į šalia kraujagyslių esančią terpę ir tuo pačiu pažeidžia kraujagyslės sienelę.

Priešingai nei pseudoaneurizmų, aneurizmų priežastys - įgimtos kraujagyslių anomalijos, ir aterosklerozė.

Dažniausios pseudoaneurizmos yra šlauninės arterijos, jos sudaro 8 procentus visų kraujagyslinių komplikacijų. Mažos pseudoaneurizmos linkusios pačios sunykti, o didesnėms pašalinti reikia kitos medicininės intervencijos.

Gydymas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Auksinis standartas gydant pseudoaneurizmas yra kraujagyslių chirurgija. Pseudoaneurizma apsiuvama, ar kitais būdais mažinama iš išorės, taip pat galima pašalinti ir endovaskuliniu būdu.

Mažiau invazyvus metodas - dvigubas skenavimas ultragarsu, jo pagalba galima atlikti kompresiją ir perkutaniškai suleisti trombino injekciją, tikintis kad pseudoaneurizmos turinys sukrešės ir užsidarys jungtis su kraujagyslės spindžiu.