Protochlorofilidas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta šaltinių ar nuorodų į juos.
Jūs galite padėti Vikipedijai įrašydami tinkamas išnašas ar nuorodas į šaltinius.

Protochlorofilidas chlorofilo pirmtakas. Protochlorofilidas paverčiamas chlorofilidu dviem skirtingais fermentais (protochlorofilido oksidoreduktazėmis), vienam iš kurių būtinai reikalinga šviesa. Manoma, jog tamsinis kelias yra senesnis, tačiau žiedinių augalų (gaubtasėklių) jis yra prarastas. Todėl šie augalai pažaliuoja tik šviesoje, tamsoje išaugę daigai yra balti.

Protochlorofidas yra augalui pavojingas junginys, nes sugeria šviesos energiją ir išsklaido ją laisvųjų radikalų pavidalu. Todėl aukštesnieji augalai tamsoje negali sukaupti jo per daug. Protochlorofilido sintezę sustabdo iki šiol gerai neištirta reguliacinė sistema. Lietuvių kilmės mokslininkai yra atradę flu (angl. fluorescence) mutantą, kuriame ši reguliacija pažeista. Toks mutantas gali augti arba tamsoje (tamsoje protochlorofilidas nepavojingas) arba ryškioje šviesoje (visas susintetintas protochlorofilidas tuojau pat paverčiamas chlorofilu). Mutantas žūva įprastinėmis augimo sąlygomis, kuomet naktį keičia diena.

Genas koduoja nedidelį transmembraninį baltymą ir turi bent du sąveikos su kitais baltymais saitus. Jo veikimo mechanizmas šiuo metu visiškai neaiškus.