Prekybos kreditorius

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Prekybos kreditoriusjuridinis ar fizinis asmuo juridiniams ar fiziniam asmeniui suteikiąs ar potencialiai galintis suteikti prekes ar paslaugas.

Juridinis ar fizinis asmuo norėdamas greičiau ar daugiau parduoti prekių ar suteikti paslaugų jas suteikia skolon, tikėdamasis pinigus atgauti vėliau. Kreditoriui teikiant prekes ar paslaugas svarbus pirkėjo, paslaugų gavėjo (debitoriaus) mokumas.

Iš mažai žinomų pirkėjų įprastai reikalaujama už prekes ar paslaugas visą sumą sumokėti avansu. Kitais atvejais tiekiant nedidelius prekių kiekius ar suteikiant paslaugas už nedidelę sumą pinigų paprastai tik išrašoma sąskaita – faktūra. Parduotos prekės ar paslaugos iš karto tampa pirkėjo, paslaugų gavėjo nuosavybė. Jei pirkėjas ar paslaugų gavėjas laiku neatsiskaito įprastai nenorint gadinti santykių delspinigiai neskaičiuojami.

Tiekiant didesnius prekių kiekius ar paslaugas sudaromos prekių ir paslaugų tiekimo sutartys, kuriose gali būti numatyti delspinigiai nesavalaikio atsiskaitymo atveju. Dažniausiai prekė pereina pirkėjo nuosavybėn tik pilnai atsiskaičius. Kartais (ypač atliekant statybos, remonto darbus ir kt.) reikalaujama draudimo kompanijos laidavimo rašto, kuriuo draudimo kompanija netesybų atveju įsipareigoja padengti įsiskolinimą.

Prekybos kreditoriai kaip ir paskolų kreditoriai rodomi balanso pasyvinėje pusėje.