Prancūzijos afarų ir isų teritorija

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Territoire français des Afars et des Issas
Prancūzijos afarų ir isų teritorija
nebėra

1967 – 1977

Flag of Prancūzijos afarų ir isų teritorija

Vėliava

Sostinė Džibutis
Valdymo forma kolonija
Era Šaltasis karas
 - Įkūrimas 1967 m.
 - Džibučio nepriklausomybė 1977 m.
Valiuta Prancūzijos afarų ir isų teritorijos frankas

Prancūzijos afarų ir isų teritorija (pranc. Territoire français des Afars et des Issas) – Prancūzijos kolonija, 19671977 m. buvusi dabartinio Džibučio teritorijoje.

XIX a. pab. prancūzai įsitvirtino aplink Tadžuros įlanką ir įkūrė Prancūzijos Somalilando koloniją. 1958 m., ruošiantis Somalio nepriklausomybei, Prancūzijos Somalilande pravestas referendumas dėl kolonijos likimo – prisijungti prie Somalio ar likti Prancūzijos valda. Nors krašte gyvenę somaliai pasisakė už prisijungimą prie Somalio, afarų ir europiečių dauguma nubalsavo už sąjungą su Prancūzija. 1966 m. Prancūzijos prezidentas Šarlis de Golis atmetė JTO pasiūlymą suteikti Prancūzijos Somalilandui nepriklausomybę – tai šalyje sukėlė riaušes. 1967 m. surengtas referendumas dėl teritorijos nepriklausomybės – jo rezultatai parodė, kad 60 % linkę likti Prancūzijos valda. Balsavimo metu vyko riaušės, masiniai gyventojų deportavimai – nepriklausomybės siekusiems somaliams neleista balsuoti, o iš Etiopijos į kraštą atgabenta klajoklių afarų, kurie pasisakė už likimą Prancūzijos kolonija.

1967 m. teritorija pervadinta į Prancūzijos afarų ir isų teritoriją taip siekiant sumažinti somalių reikšmę – pavadinimas sudarytas pagal afarų tautą ir šiuose kraštuose vyraujantį somalių klaną isus.

Didėjant somalių populiacijai Prancūzija prarado viltis išlaikyti paskutinę savo koloniją Afrikos žemyne. 1977 m. referendume 99 % balsavusiųjų pasisakė už nepriklausomybę. Netrukus po to paskelbta Džibučio nepriklausomybė.