Pramoginis šaudymas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
 Edit-find-replace.svg  Šio puslapio (jo dalies) turinys turėtų būti kritiškai peržiūrėtas ir pakoreguotas!
Jei galite, sutvarkykite (rekomenduotina prieš tai peržiūrėti puslapio aptarimus, jo kūrimo istoriją bei tarpinius keitimus).
Skardinė, naudota kaip taikinys pyškinant

Pramoginis šaudymas (angl. plinking), kitaip dar vadinamas pyškinimu – neformalus laisvalaikio šaudymas į taikinius, kai taikiniai netradiciniai – gėrimų skardinės, buteliai, balionai su vandeniu ir pan.[1] Paplitęs šalyse su šaunamųjų ginklų tradicijomis ir liberaliais ginklų įstatymais.

Už JAV ribų plinkingu pirmiausia vadina pramoginį šaudymą pneumatiniais ginklais. Pvz., Vokietijoje taip šaudyti leidžiama tik ginklais, kurių žiotinė energija ne didesnė kaip 7,5 J.

Angliškas terminas angl. plinking yra onomatopėjinės kilmės, atspindi trumpą metalinį garsą „plink“, kuris pasigirsta kulkai pataikius į skardinę ar panašų taikinį.

Pyškinimui naudojami bet kurio kalibro ir tipo šaulių ginklai. Galingiausiems ginklams atstovauja .50 kalibro šautuvai, kurie panaudojami JAV dykumose šaudyti į akmenis. Vienas populiariausių kalibrų yra .22 Long Rifle (šoninio dūžio šoviniai), kadangi jie yra santykinai pigūs. Jaunimas dažnai pyškina pneumatiniais ir šratasvydžio ginklais, kadangi šie itin pigūs ir saugūs, o ir daugelyje šalių jiems nereikia jokių licencijų ar jos gaunamos lengviau.
Paprastai labiau mėgstami labiau sparčiašaudžiai (savitaisiai ar automatiniai) ginklai.

Paprastai pyškinimui pasirenkamos vietovės toli nuo gyvenamųjų punktų. Geriausiai tam tinka apleisti karjerai, kurių gruntiniai šlaitai gerai sulaiko kulkas.

Rusijoje šaudyti leidžiama tik vietose, kurios nutolusios nuo gyvenamųjų punktų toliau kaip 200 m. Šaudymas arčiau ar gyvenamajame punkte yra administracinis nusižengimas ir baudžiamas bauda bei ginklo konfiskavimu.

Nauda ir kritika[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Paprastai manoma, kad pyškinimas padeda vystyti šaudymo įgūdžius, ypač naudojant savigynos ginklus, kurie naudojami nedideliu nuotoliu ir kuriems reikia staigaus šaudymo patirties.

Šauliai sportininkai paprastai mano, kad pyškinimas tik įtvirtina blogus įgūdžius ir susijęs su ginklų naudojimo saugos pažeidimais. Be to, viena pyškinimo pasekmių – aplinkos tarša, nes šaudymo vietoje paprastai lieka šiukšlės (stiklo duženos, skardinės, tūtelės). Grunte lieka nuodingo švino, ypač kai šaudoma beapvalkalėmis kulkomis.

Sauga[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Atsakingi šauliai po pyškinimo sutvarko teritoriją ir laikosi šaudymo saugos reikalavimų. Pasirenkant vietą pyškinimui svarbu, kad būtų pakankama kliūtis, sulaikanti kulkas, kad šios tiesiai ar rikošetu nepataikytų į pašalinius objektus, gyvūnus ar, juo labiau, žmones, nenulėktų į gyvenamus plotus.

Praktikoje pyškintojai dažnai laikosi ne visų saugos reikalavimų. Pvz., nenaudoja apsauginių akinių ar ausinių. Taip pat pasitaiko, kad pradėdami šaudyti neperspėja apie tai aplinkinių.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]