Pereiti prie turinio

Polo marškinėliai

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Polo marškinėlių išvaizda
Polo marškinėliai

Polo marškinėliai (angl. polo shirt), golfo marškinėliai (angl. golf shirt), teniso marškinėliai (angl. tennis shirt - trikotažiniai trumparankoviai vyriški marškinėliai su apykakle, užsivelkami per galvą, viršuje užsagstomi 2 ar 3 sagomis. Rankovių galai paprastai tampraus mezgimo. Nešiojami kaip laisvalaikio ar sportinis drabužis.

Kai kuriose šalyse, pvz., Kinijoje, polo marškinėliai tapo dalykinės aprangos dalimi, dėvima ofisuose.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

XIX a. ir XX a. pradžioje teniso žaidėjai vilkėdavo teniso kostiumą, kurį sudarė ilgarankoviai balti užsagstomi marškiniai (kurių rankoves užraitodavo), flanelinės kelnės ir kaklaraištis.[1][2][3] Vilkint tokį kostiumą nebūdavo lengva ir patogu žaisti.[2]

Prancūzas tenisininkas René Lacoste, 7-kartinis Didžiojo kirčio turnyrų nugalėtojas, nutarė, kad tradiciniai teniso drabužiai pernelyg griozdiški ir nepatogūs.[2] Jis suprojektavo baltus, trumparankovius, laisvai megztus marškinėlius iš pikė medvilnės su plokščia, išsikišusia apykakle, užsegimu sagomis viršuje. Marškinėlių nugarinė dalis buvo ilgesnė, tas pailgėjimas vadinamas angl. tennis tail 'teniso uodega'). Tokius marškinėlius jis pirmą kartą vilkėjo 1926 m. Atvirajame čempionate.[1][2][3][4] Nuo 1927 m. ant Lacoste marškinėlių krūtininės dalies kairės pusės turi emblemą su krokodilu.[1][2][3]

Lacoste marškinėliai sušvelnino problemas, kurias kėlė ankstesnioji tradicinėteniso apranga:[1][3][4]

  • Trumpos rankovės su tampriais kraštais neatsiraitodavo, kas nutikdavo su ilgomis atraitotomis rankovėmis.
  • Minkšta apykaklė su įkirpimu viršuje būdavo lengvai atsegama.
  • Pikė apykaklė būdavo lengvai pastatoma, tai apsaugo kaklą nuo saulės spindulių.
  • Medvilninis trikotažinis audinys gerai sugerdavo prakaitą.
  • Teniso uodega neleisdavo marškinėliams išsipešti iš po kelnių ar šortų diržo.
Polo marškinėliai

1933 m., pasitraukęs iš profesionalaus teniso, Lacoste sutarė su savo draugu André Gillier, kuris buvo prekybininkas drabužiais, imti pardavinėti tokius marškinėlius Europoje ir Šiaurės Amerikoje.[1][2][4] Jų įkurtos kompanijos Chemise Lacoste emblema yra mažas išsiuvinėtas krokodilas kairėje marškinėlių pusėje.[1][2]

Polas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

thumb

Iki Lacoste teniso marškinėlių pasirodymo polo žaidėjai vilkėdavo storus ilgarankovius marškinius iš storo medvilninio oksfordo.[5] Jų marškiniai pirmieji turėjo apykakles su prisegamais kampeliais. Šias apykakles polo žaidėjai išrado dar XIX a. pabaigoje kad jų apykakles neplevėsuotų vėjyje. Žinomos Brooks Brothers vyriškų drabužių kompanijos prezidentas Džonas Bruksas (John Brooks) tai pastebėjo žiūrėdamas polo rungtynes Anglijoje ir 1896 m. jo kompanija ėmė gaminti tokius marškinius.[5][6] Brooks Brothers marškinius su polo apykaklės marškiniais (en|polo collar shirt.}}) gamina iki šiol.[5] Tačiau to meto polo žaidėjų apranga žaidžiant buvo nepatogi, todėl polo žaidėjai, sužinoję apie Lacoste naujovę, irgi ėmė vilkėti tokius marškinėlius.

Terminas polo shirt, anksčiau reiškęs ilgarankovius priekyje užsagstomus tradiciniu polo marškinius, netrukus ėmė reikšti Lacoste tipo teniso marškinėlius. XX a. 6-tą dešimtmetį žodžiais polo shirt JAV ėmė vadinti tuo metu jau įprastus tenise marškinėlius. Patys teniso žaidėjai dažniausiai savo marškinėlius vadina polo marškinėliais, nors tenise juos naudoja gerokai anksčiau.

Golfas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Antrąją XX a. pusę žaidžiant golfą vilkimi drabužiai darėsi mažiau formalūs, todėl polo marškinėliai tapo beveik visuotinai įprasta golfo žaidėjų apranga.[1] Šiais laikais retas golfo žaidėjas vilki ką nors kita. Daugelis golfo laukų ir klubų reikalauja, kad golfo žaidėjai vilkėtų polo marškinėlius. Golfe naudojami marškinėliai įgijo savo ypatumų, todėl įgijo ir savą pavadinimą golfo marškinėliai. Jie paprastai būna iš poliesterio, medvilnės ir jų mišinio arba iš merserizuotos medvilnės. Užsagstomasis prarėžas paprastai turi 3-4 sagas, todėl ilgesnis negu tipiškų polo marškinėlių. Apykaklė būna iš tokio paties audeklo, bet dvilinko ir sudygsniuoto (o polo marškinėlių apykaklės viengubos, bet rumbėto mezgimo).

Polo marškinėlių paplitimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Po 1933 m. teniso (polo) marškinėliai tiek išpopuliarėjo, kad pasidarė standartinių drabužiu. Praktiškai visi stambūs drabužių gamintojai gamina tokius marškinėlius. Šiais laikais juos dėvi tiek vyrai, tiek moterys, net ir neužsiiminėjantys sportu.

Polo marškinėlius darbo metu dėvi darbuotojai, kai neleidžiami trumparankoviai marškinėliai be apykaklių (angl. T-shirt), o formali dalykinė apranga irgi nėra reikalinga.

Tokius marškinėlius mėgsta dėvėti lauke dirbantys darbuotojai - sodininkai ir pan. - dėl patvarumo ir stiliaus.

XX a. paskutinį dešimtmetį polo marškinėliai tapo standartine neformalia verslo apranga aukštųjų technologijų pramonės srityse, o po to paplito ir kitose verslo srityse. Polo marškinėliai (paprastai su kompanijos pavadinimu ir logotipu) yra įprasta mažmeninės prekybos kompanijų apranga.

Dalyje mokyklų, kurios reikalauja, kad moksleiviai vilkėtų uniformas, ypač mažosiose klasėse, polo marškinėliai yra privalomos uniformos, tiek berniukų, tiek mergaičių, dalis.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]