Plutono projektas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Plutono projekto raketos bandomasis variklis

Plutono projektas buvo 1957 m. pradėtas vystyti projektas, skirtas sukurti tarpžemyninę sparnuotąją raketą branduoliniu varikliu.

Pagal sumanymą, raketa turėjo „ryti“ priešais esantį orą, kurį viduje esantis branduolinis reaktorius būtų kaitinęs iki labai aukštų temperatūrų. Įkaitęs (ir išsiplėtęs) oras dideliu spaudimu veržtųsi pro išmetamąsias angas, varydamas raketą. Toks variklis galėjo veikti tik skrendant mažiausiai triskart didesniu nei garso greičiu, todėl raketai paleisti buvo reikalinga papildoma, įprastos konstrukcijos pakopa. Dėl didelio radioaktyvumo (atsirandančio tik įjungus) toks variklis negalėjo varyti pilotuojamo aparato ar būti panaudotas pakartotinai.

Branduolinis variklis užtikrino labai didelį skridimo nuotolį: kartą paleista, tokia raketa galėjo daugelį mėnesių skrieti aplink Žemę ratu, kol bus nukreipta į taikinį (skirtingai nuo kosminių laivų, ji būtų skridusi neaukštai). Raketa turėjo nešti galingą branduolinį ginklą. Tačiau buvo svarstoma, ar jai apskritai reikalinga kovinė galvutė, nes skriejant žemai vien jos reaktoriaus radiacija bei didelio greičio kuriama smūgio banga jau buvo pakankamai naikinančios.

Į projektą buvo investuota apie 1,2 milijono dolerių. Buvo pagaminti ir sėkmingai bandyti pirmieji tokie varikliai. Tačiau galop šio sumanymo buvo atsisakyta, pasirenkant paprastesnes balistines raketas.