Plaukimas nugara

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Gordanas Kožulj plaukia nugara 2008 m. Europos vandens sporto čempionate

Plaukimas nugara yra viena iš keturių plaukimo stilių, reguliuojamas FINA, ir tai vienintelis reguliuojamas plaukimo ant nugaros stilius. Šio stiliaus pranašumas yra lengvas kvėpavimas, tačiau yra ir trūkumas – sunku matyti kur plaukiama. Šis stilius taip pat išsiskiria iš kitų sportinių plaukimo stilių starto pozicija. Šis stilius yra panašus į apverstą plaukimą krauliu. Tiek plaukimas nugara tiek krauliu pasižymi ilgais grybšniais.

Technika[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Plaukimo nugara startas 2008 m. Europos vandens sporto čempionate

Plaukiant nugara atliekami pakaitiniai nepertraukiami rankų grybšniai ir kojų judesiai aukštyn žemyn.[1]

Kūno padėtis beveik horizontali.

Galva pakaušiu remiasi į vandens paviršių. Žvilgsnis nukreiptas aukštyn ir truputį atgal.

Nardinant rankas į vandenį galimi svyravimai aplink kūno išilginę ašį, tačiau galvos padėtis nesikeičia.

Kvėpavimas derinamas su rankų judesiais: atliekant grybšnį viena ranka įkvepiama (tik pro burną), kita ranka – iškvepiama (galima ir pro burną, ir pro nosį).

Grybšnio metu rankos pirštai suglausti ir visą laiką remiasi į vandenį, oru perkeliama ranka atpalaiduojama.

Varžybos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Plaukimo varžybos vyksta 25 ir 50 m baseinuose ir atviruose vandens telkiniuose.[2]

  • 50 m. nugara
  • 100 m. nugara
  • 200 m. nugara

FINA taisykles[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Žemiau yra pateikiamos oficialių FINA taisyklių vertimas. Šios taisyklės taikomos oficialių plaukimo varžybų metu.[3]

SW 6.1 Prieš starto signalą plaukikai turi išsirikiuoti vandenyje atsisukus į starto pusę, su abiem rankom laikydamiesi už starto turėklų. Stovėti latake arba ant jo arba užlenkti kojų pirštus už latako briaunos yra draudžiama. Kai naudojamas laikiklis startui nugara, abejų kojų pirštai turi liesti galinę sieną arba pakylos paviršių. Lenkti pirštus per pakylos viršų yra draudžiama.

SW 6.2 Kai startui nugara naudojami laikikliai, kiekvienas inspektorius starto pusėj uždės ir nuims laikiklius po starto.

SW 6.3 Po starto signalo ir po posūkio plaukikas turi atsispirti ir plaukti ant nugaros visos rungties metu išskyrus atvejus, kai atlieka posūkius kaip išdėstyta SW 6.5. Normali padėtis ant nugaros gali įtraukti ir kūno pasvirimo judesius iki 90 laipsnių kampu nuo horizontalios padėties. Galvos padėtis yra nesvarbi.

SW 6.4 Kuri nors plaukiko dalis turi skirti vandens paviršių visos rungties metu. Plaukikui leidžiama būti visiškai panirusiam posūkio metu, ties finišu ir ne didesnis kaip 15 metrų atstumu po starto ir po kiekvieno posūkio. Prieš tai plaukiko galva turi praskirti vandens paviršių.

SW 6.5 Atliekant posūkį būtina paliesti sieną su kuria nors kūno dalimi atitinkamai jo arba jos plaukimo takelyje. Posūkio metu pečiai gali būti apversti per vertikalę krūties atžvilgiu po ko privalo sekti vienas nepertraukiamas traukimas viena ranka arba nepertraukiamas traukimas abejom rankom vienu tam, kad pradėti posūkį. Plaukikas turi grįžti į padėtį ant nugaros nuplaukiant nuo sienos.

SW 6.6 Finišuojant varžybų metu plaukikas turi paliesti sieną plaukiant nugara atitinkamai jo arba jos plaukimo takelyje.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]