Plan 9

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką
Plan 9

Plan 9 – konceptuali AT&T firmos Bell Labs padalinyje 1986 m. sukurta operacinė sistema, vystanti UNIX idėjas. Nuo pastarųjų skiriasi itin išvystyta failų sistema, kuri pilnai abstrahuoja ir procesus, ir įrenginius, ir tinklą, ir sistemos API. Autoriai – grupė programuotojų, kūrusių UNIX sistemas.

Daugelis idėjų, realizuotų Plan 9 sistemoje (pvz., /proc failų sistema), taikomos naujesnėse UNIX ir Linux versijose, o šiai sistemai sukurta UTF-8 koduotė – ir kitose OS. Plan 9 inspiravo ir tinklinės Inferno OS sukūrimą.

Ken Thompson, Dennis Ritchie ir Douglas McIlroy, Bell‘o laboratorijoje projektavo ir kūrė C programavimo kalbą norėdami sukurti operacinę sistemą Unix. Iš Bell‘o Laboratorijos programuotojai išvyko parengti Plan 9 ir Inferno, kurios buvo suprojektuotos modernios „distributed environments“. Nuo pat pradžių Plan 9 turėjo būti skirta tinklo operacinėms sistemoms, ir turėjo turėti įdiegtą grafiką, skirtingai nuo „Unix“, kuri pridėjo šias idėjas prie dizaino vėliau. Plan 9 dar taps toks populiarus, kaip ir Unix darinių, bet jis plečiasi bendruomenės kūrėjams. Šiuo metu yra išleista pagal Lucent Public License. Inferno buvo parduotas Vita Nuova Holdings ir buvo išleistas pagal GPL / MIT licenziją.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]