Pelnas vienai akcijai

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.

Pelnas vienai akcijai (angl. Earnings per share, EPS) – finansinis rodiklis, lygus įmonės grynojo pelno daliai padalintai iš vidutinio skaičiaus paprastųjų akcijų.

Pelnas vienai akcijai yra vienas iš pagrindinių rodiklių, naudojamų lyginti įmonės, kurios akcijos laisvai platinamos Vertybinių popierių biržoje, patrauklumą investuotojams. Tarptautiniai finansinės atskaitomybės standartai IAS/IFRS ir US-GAAP nustato pelno apskaičiavimo vienai akcijai ir atskaitomybės reikalavimus metinėje atskaitomybėje.

Pelno vienai akcijai apskaičiavimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pelnas vienai akcijai apskaičiuojamas tokia formule:

,
kur
ataskaitinio laikotarpio tiesioginis pelnas,
– per ataskaitinį periodą apskaičiuoti dividendai pagal privilegijuotas akcijas,
– ataskaitiniu periodu esantis vidutinis paprastų akcijų skaičius.


Skaičiuojant įtraukiami visi įprastų akcijų skaičiaus pasikeitimai per apskaitomą periodą.

Tuo atveju, kai apskaičiuotas EPS yra žemiau nulio, galima kalbėti apie nuostolį vienai akcijai.

Pelnas vienai akcijai apskaičiuojamas įvertinant apyvartoje esantį akcijų skaičių, vadinamas akcijos bazinis pelnas. Taip pat yra ir rodiklis apytikris pelnas akcijai (angl. diluted EPS), įvertinami galimi akcijų skaičiaus ir pelno pasikeitimai konvertuojant kitus vertybinius popierius į įprastas akcijas (sakykim, išleistų obligacijų keitimą į akcijas, ar dividendų išmokas pagal naujai privilegijuotas akcijas).

Apskaičiuojant EPS vietoj realaus švaraus pelno gali būti naudojamas laukiamas švarus pelnas, finansinių analitikų duomenys. Tokiu atveju kalbama apie akcijos laukiamą pelną (angl. forward EPS).