P/E rodiklis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Kainos ir pelno vienai akcijai santykis, dar vadinamas P/E rodikliu, yra vienas iš labiausiai paplitusių ir paprasčiausių apskaičiuojamų įmonės vertės nustatymo rodiklių.

P/E rodiklio apskaičiavimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Jis apskaičiuojamas akcijos kainą (angl. price per share) padalijus iš jai tenkančio pastarųjų 12 mėnesių pelno (angl. earnings per share), šis rodiklis žymimas P/E (angl. Price to Earnings ratio).

Pigu, jeigu mažiau nei 10, brangu, jei daugiau nei 20. Bet sparčiai augančioms įmonėms gali būti pigu ir 25, O cikliškoms bendrovėms (nafta, metalų gavyba) brangu ir 7-8. Vidutinis P/E Lietuvoje apie 15-20.

P/E rodiklio reikšmė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

P/E rodiklis rodo, kiek investuotojas esamu laiko momentu yra linkęs mokėti už vieną JAV dolerio įmonės pelno. Manoma, kad kuo mažesnis P/E santykis, tuo pigesnė yra įmonės akcija. Tačiau aukšta P/E reikšmė gali rodyti, kad investuotojai tikisi spartaus įmonės pelno augimo ateityje. Santykinai žemas P/E rodo, kad įmonės akcija yra pigi arba atspindi pesimistinius investuotojų lūkesčius. P/E rodiklis yra naudingas lyginant to paties sektoriaus įmones ar su sektoriaus vidutiniu P/E dydžiu. Taip pat, investuotojui pravartu žinoti, kaip istoriškai kito konkrečios įmonės P/E dydis. Vienas pagrindinių šio rodiklio trūkumų yra tas, kad jis nieko nepasako apie įmonės veiklos perspektyvą, kuri yra vienas iš svarbiausių kriterijų priimant sprendimą investuoti ar ne.