Operacija PBSUCCESS

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

PBSUCCESS yra CŽV operacija, kurios tikslas buvo destabilizuoti Gvatemalą ir nuversti demokratiškai išrinkta prezidentą Jacobo Arbenz Guzmán. JAV bijojo, kad nauji prezidento įstatymai, kuriais jis dalino ir paskirstė žemę buvo panašūs į sovietų komunistinės tvarkos ir kontrolės metodus. JAV prezidento D. Eizenhauerio administracija pasipiktino vos sužinojusi, kad vakaruose gali prasidėti komunistinių valstybių vystimasis. Tuo metu, anti-komunistinis visuomeninis nusystatymas buvo smarkiai paplitęs po McCarthur prezidento valdymo, kuris buvo griežtai nusistatęs sustabdyti komunistines idėjas.

JAV reakcija buvo greita, gerai suplanuota ir įvykdyta iš karto kai prezidentas Arbenz įvėdė žemės reformas, kurios įtakojo JAV kompanijos bananų plantacijos United Fruit Company pelną. Jau 1951-ais metais JAV planavo suteikti Anti-Arbenz grupuotėm ginklus ir finansavimą. Operacijai prasidėjus 1953-ais metais, ji tęsėsi iki 1954 metų. Jos metu buvo apmokinta vietinė „Laisvinimo Armija“ sudaryta iš 400 savanorių, kurie atliko eksperimentines diplomatines, propagandos ir ekonomines operacijas. Šios operacijos taktika buvo skirta bet kokiu būdu sustabdyti komunizmo plitimą vakaruose. Bet už to slėpėsi ir kitas tikslas – sumažinti žalą United Fruit kompanijai. Tuo metu buvęs CŽV direktorius Allen Dulles Gvatemalą pavadino komumizmo lizdu, duodamas užuominą, kad tai sukelia didelį pavojų. Jis ir jo brolis buvo United Fruit akcininkai, kuriems buvo naudinga įtakoti Gvatemalos ateitį, tuo tikslu užtikrinant pelną. Dulles brolis, atstovavo United Fruit kompanijai ir darė stiprią įtaką ir spaudimą JAV valdžiai (per savo brolį ir kongresą) sustabdyti Arbenz numatytus įstatymus liečiančius plantacijas ir jų nacionalizaciją.

Pasekmės[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Rezultatas buvo pasiektas po ilgo šalies bombardavimo. Prezidentas Arbenz pabėgo iš šalies, ir po kiek laiko oficialiai atsistatydino. Po šios operacijos, buvo vykdoma nauja, PBHISTORY operacija, kurios tikslas buvo surinkti ir išanalizuoti prezidento Arbenz valstybinius dokumentus. Buvo manoma, kad šie dokumentai galėtų jį apšmeižti. Bandyta įrodyti, kad jis komunistų statytinis, bet jokio ryšio tarp SSRS ir prezidento nebuvo rasta. Gvatemala, tuo metu amerikonų vadinama „bananų valstybe“, buvo panaudota Amerikos spaudoje, kaip valstybė, kurioje JAV nugalėjo komunizmą. Gvatemala, nors ir turėjo socialistinių polinkių, nebuvo tiesiogiai surišta su komunistine valdžia Rusijoje. Gvatemalos socialistinė – demokratinė sistema buvo sudaryta po to, kai sukilo žmonės, kurie reikalavo revoliucijos. Po revoliucijos, vadinamos „Dešimt Pavasario Metų“, socialinės demokratijos modelis tęsėsi 10 metų iki 1954.[1]

  1. Šablonas:Http://www.foia.cia.gov/guatemala.asp CIA.gov

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]