Operacija Ajax

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Operacija Ajax

Irano kariai, apsupę parlamentą
Data 1953 m. rugsėjo 15-19 d.
Vieta Iranas
Rezultatas Nuverčiamas Irano Ministras pirmininkas Mohammad Mosaddegh. Suformuojama karinė vyriausybė. Atkuriama absoliutinė monarchija.
Konflikto šalys
M. Reza Pahlavi rėmėjai
 CŽV
Jungtinė Karalystė MI6
Mosaddegh rėmėjai
Irano nacionalinis frontas
Vadovai ir kariniai vadai
Iranas Mohammad Reza Pahlavi
Jungtinės Amerikos Valstijos Dwight D. Eisenhower
Jungtinė Karalystė Winston Churchill
Iranas Mohammad Mosaddegh
Nuostoliai
300[1] – 800 žuvo

Operacija Ajax (TP-AJAX) – slapta JAV ir Didžiosios Britanijos 1953 m. surengta operacija, kuria siekta pašalinti Irano nacionalinį [2] Mohammed Nossadegh ministrų kabinetą. Tikslas buvo paremti Pahlavi dinastiją ir sustiprinti Mohammed Reza Pahlavi jėgas.

Priežastys[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagrindinė intervencijos priežastis buvo Mossadegh’o socialinė politinė sistema. Naftos pramonė buvo suvalstybinta be jokių kompensacijų britams. Ši pramonės šaka iki tol buvo valdoma Anglijos-Irano naftos kompanijos (Anglo-Iranian Oil Company), vėliau pasivadinusios British Petroleum Company. Nesutarimas kilo, kai Anglijos-Irano kompanija nesutiko pateikti duomenų tyrimui dėl ieškinio, ar Iranui už naftą apmokama pagal sutartį. Britų valdoma Anglijos-Irano naftos kompanija su tokiu tyrimu nesutiko ir ėmėsi savų planų.

Strategija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Operacija Ajax buvo sugalvota britų, paprašiusių JAV prezidento H. Trumeno pagalbos, bet jis tokiai operacijai nepritarė. Kai D. Eizenhaueris 1953 m. tapo JAV prezidentu, britai vėl pateikė planą prašydami pagalbos. Šį kartą JAV atsakymas buvo teigiamas.

JAV prezidentui pritarus Mohammed Mossadegh ir Rezā Shāh nuvertimui buvo pradėta CŽV operacija. Šiai operacijai vadovavo Kermit Roosevelt, vyriausias CŽV agentas ir ankstesniojo JAV prezidento Teodoro Ruzvelto anūkas. Nors bendras vadovavimas buvo Kermito Ruzvelto, pats projektas buvo suplanuotas ir įvykdytas CŽV agento Donald Wilber, kuris buvo Irano ir Afganistano ekspertas.

Operacija Ajax buvo pirmas kartas, kai CŽV buvo naudojama nuverčiant demokratiškai išrinktą valdžią. Galima spręsti, kad operacijos klotis buvo sėkminga, nes praėjus vos metams CŽV sugalvojo panašią operaciją įvykdyti Gvatemaloje.

Pasekmės[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Britai, nesutikę su Irano valdžios reikalavimais, nutraukė visas naftos eksploatavimo ir perdirbimo operacijas. Naftos perdirbimo našumas krito. Eksporto sumažėjimas sukėlė Abadano krizę.

JAV sutiko atgaivinti Anglijos-Irano naftos kompaniją su sąlyga, kad valstybinis monopolis bus panaikintas. Penkioms naftos kompanijoms kartu su Royal Dutch Shell ir prancūzų Compagnie Francaise des Petroles buvo suteikti leidimai eksploatuoti Irano išteklius bendradarbiaujant su naujus vadovus turinčia Anglijos-Irano naftos kompanija.

Plačiai paplitęs nepasitenkinimas dėl naujos tvarkos sukėlė 1979 m. Islamo revoliuciją. Sukilimas atvedė į valdžią naujus nacionaliniams ir religiniams Irano interesams atstovaujančius vadovus, nepritariančius Vakarams.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. [1] 300 žuvo
  2. „A Very British Coup“ (Radijo Programa). Dokumentas. BBC – British Broadcasting Corporation. 2005.