Olimpiniai žiedai

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Olimpiniai žiedai

Olimpiniai žiedai – pagrindinis Olimpinių žaidynių simbolis. Simbolį sudaro penki persidengiantys žiedai – mėlynas, geltonas, juodas, žalias ir raudonas – baltame fone.

Simbolis reiškia olimpinio judėjimo universalumą ir viso pasaulio sportininkų susitikimą Olimpinių žaidynių metu. Penki žiedai simbolizuoja penkis žemynus. Vieningumą perteikia jų persidengimas.[1] Bent vieną iš simbolio spalvų (įskaitant ir baltą fono spalvą) rasite bet kurios pasaulio šalies vėliavoje.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Baronas Pierre de Coubertin

Olimpinių žiedų simbolį 1913 m. sukūrė baronas Pierre de Coubertin, moderniųjų olimpinių žaidynių pradininkas. Pristatydamas šį ženklą 1914 m. Kongrese, P. de Coubertin taip išaiškino jo reikšmę:

…penki žiedai atitinka penkias pasaulio dalis, kurios turi olimpinę sveiko rungtyniavimo dvasią. Šešios simbolyje panaudotos spalvos atstovauja visoms tautoms be išimties. Mėlyna ir geltona – Švedijai, mėlyna ir balta – Graikijos, Prancūzijos, D. Britanijos, Amerikos, Vokietijos, Belgijos, Italijos ir Vengrijos trispalvėms, geltona ir raudona spalvos – Ispanijai, Brazilijai ir Australijai, senajai Japonijai ir naujajai Kinijai. Tai iš tiesų tarptautinė emblema.

1914 m. Kongresas laikinai sustabdė savo veiklą dėl I pasaulinio karo, tačiau emblema buvo visuotinai priimta. Pirmasis jos oficialus debiutas įvyko VIIe olimpinėse žaidynėse Antverpene, Belgijoje.

Olimpiniai žiedai išpopuliarėjo nacistinėje Vokietijoje, 1936 m. žaidynėse Berlyne, kuomet Hitlerio mėgstama režisierė Leni Riefenstahl ėmė kurti mitą, jog šis simbolis buvo naudojamas dar senovinėje Graikijoje, šiuo vaizdiniu stiprindamas šlovingo ir kilmingo Trečiojo reicho įvaizdį.

Žiedų spalvų interpretacija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tarptautinis olimpinis komitetas nurodo, kad olimpiniai žiedai simbolizuoja žaidynių universalumą, o jų spalvų siejimas su tauta, rase ar žemynu yra neteisinga interpretacija, prieštaraujanti simbolio prasmei. Nepaisant to žiedų ir jų spalvų siejimas su tam tikrais žemynais ar rasėmis išlieka populiarus, žemiau nurodytos pagrindinės tradicinės interpretacijos:

Spalva Žemėlapis, žemynai Rasės, okeanai Rasės, Graikijos vėliava
Mėlyna Amerika Australija Europa
Geltona Afrika Azija Azija
Juoda Europa Afrika Afrika
Žalia Australija Europa Australija
Raudona Azija Amerika Amerika

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]