Nuošalė

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Nuošalė

Nuošalė yra futbolo ir kai kurių kitų panašaus tipo sporto šakų taisyklė, ribojanti žaidėjų veiksmus prieš priešininko komandos vartus. Nuošalė būna tada, kai žaidėjas (ar keli žaidėjai) būna nuošalės pozicijoje, kada kiti jų komandos draugai liečia kamuolį, ir užsiima aktyviais atakos veiksmais.

Futbolas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuošalės pozicija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagal asociacijos futbolo taisykles, žaidėjas (ar keli žaidėjai) yra nuošalėje tada, jeigu jis yra arčiau priešininkų vartų nei kamuolys ir antras arčiausiai savo vartų esantis besiginančios komandos žaidėjas. Dažniausiai tai reiškia, kad tarp žaidėjo ir vartų yra tik varžovų vartininkas.

Nuošalės fiksavimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Buvimas nuošalėje nėra taisyklių pažeidimas, nuošalė fiksuojama tik jei į žaidimą įsitraukęs žaidėjas yra nuošalėje tuo momentu, kai jo komandos draugas paliečia kamuolį. Nuošalė nefiksuojama, jei kamuolį spiria priešininkų komandos žaidėjas arba jei nuošalėje esantis žaidėjas nėra aktyviai įsitraukęs į ataką.

Nuošalė nefiksuojama kampinių, smūgio nuo vartų ar išmetimo iš už šoninės linijos metu. Nuošalė taip pat nefiksuojama, kuomet puolančios ekipos žaidėjas yra savo aikštės pusėje.

Aktyvus dalyvavimas atakoje[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Aktyvus dalyvavimas atakoje, pagal 2003 metais papildytas FIFA taisykles, yra tada, kai žaidėjas:

  • gauna perdavimą ir puolimo tikslais liečia kamuolį
  • kokiu nors būdu trukdo varžovų gynėjui ar gynėjams
  • gauna pranašumą, būdamas nuošalėje (pvz., gali pasiimti nuo gynėjo po smūgio atšokusį kamuolį ar pan.)

Nors šios taisyklės tinka bendriems atvejams, daug vietos interpretuoti paliekama teisėjui, tad jis ir sprendžia, ar tikrai yra nuošalė. Kai kurie teisėjai nuošalės neskaito ir tada, kai varžovai tiesiog perima kamuolį (t. y. nuošalė tiesiog pakenktų varžovų komandai, nes taip jie prarastų laiko savo naujai atakai pradėti).

Nuošalė nefiksuojama, jei žaidėjas pats turėdamas kamuolį ir neperdavinėdamas jo komandos draugams išbėga iš nenuošalės pozicijos į nuošalės poziciją.

Nuošalės reikšmė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kai fiksuojama nuošalė, kamuolys atitenka priešininkų komandai – skiriamas laisvas smūgis nuo vietos, kur buvo nuošalėje atsidūręs žaidėjas.

Nuošalės istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuošalės taisyklės nebuvo pačiose pirmose futbolo taisyklėse, tačiau vystant taisykles, įtraukta ir griežtesnė nuošalės taisyklė – nuošalė buvo fiksuojama, jei tarp žaidėjo ir vartų buvo mažiau nei trys priešininkų komandos žaidėjai.

Tik 1925 metais taisyklės sušvelnintos. Pakeitus taisykles, 1926-1927 metų sezone Anglijos futbolo lygoje įmuštų įvarčių padaugėjo 35,5 proc.

Kitos sporto šakos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Ledo ritulyje nuošalė fiksuojama, jei žaidėjas patenka į atakos zoną anksčiau nei ritulys.

Nuošalės taisyklės taip pat yra ir kitur – regbyje, amerikietiškame futbole.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]