Metilheksanaminas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Metilheksanaminas – aminas stimuliantas, kurio formulė CH3CH2CH(CH3)CH2CH(CH3)NH2. Naudojamas kaip maisto papildas, bet draudžiamas dopingo tarnybų.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1944 m. JAV farmacijos kompanijaEli Lilly and Company“ pristatė metilheksanamino preparatą iš pradžių tikėdamiesi jį pritaikyti nosies gleivinės gydimui. Metilheksanaminas buvo užpatentuotas kaip nosies purškalų ir servetėlių preparatas.

2006 m. JAV chemikas Patrick Arnold metilheksanaminą rinkai pristatė kaip maisto papildą, nors dėl saugumo yra abejojama.

Dopingas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

2010 m. pabaigoje Lietuvos krepšininko Dainiaus Šalengos dopingo mėginyje rasta metilheksanamino. Jo buvo D. Šalengos vartotuose maisto papilduose. Tarptautinės krepšinio federacijos drausmės komisija diskvalifikavo D. Šalengą šešiems mėnesiams. 2011 m. pabaigoje metilheksanamino buvo rasta ir Lietuvos krepšininko Tomo Nagio mėginyje. Graikijos sporto teismas jam skyrė trijų mėnesių diskvalifikaciją.[1]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. „Dopingo šešėliai Lietuvos sporte: per 20 metų įkliuvo 14 atletai“. Suarchyvuotas originalas 2013-01-04. Nuoroda tikrinta 2013 m. sausio 6 d..