Meno salos pasas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
[[Image:|200px|alt=|Dabartinis biometrinis Meno salos pasas]]
Dabartinis biometrinis Meno salos pasas
Jungtinės Karalystės pasas

Meno salos pasas – pasas, Meno salos Vyriausiojo sekretoriaus biuro išduodamas Britanijos piliečiams (British citizens) ir Britanijos valdiniams (British subjects), susijusiems su D. Britanijos karūnos priklausoma teritorija Meno sala.[1]

Išvaizda[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Britanijos pasai, išduodami Meno saloje, šiek tiek skiriasi nuo tų, kurie išduodami Jungtinės Karalystės piliečiams.

Meno salos paso viršutinėje dalyje, kaip ir visų Britanijos pasų viršuje yra užrašas European Union ('Europos Sąjunga'). Tai rodo, kad nors Meno sala nėra ES narė, tačiau jos piliečiai Europos Sąjungoje turi specialų statusą. Žemiau užrašai British Isles ('Britų salos'), o po juo – Isle of Man ('Meno sala').

Jungtinės Karalystės pasas po užrašu European Union turi užrašą United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland ('D. Britanijos ir Šiaurės Airijos Jungtinė Karalystė').

Kas turi teisę gauti tokius pasus[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vyriausiojo sekretoriaus biuras Britanijos piliečių pasus išduoda tik:

  • Britanijos piliečiams, kurie dabar gyvena Meno saloje,
  • Britanijos piliečiams, gimusiems Meno saloje, bet dabar gyvena Jungtinėje Karalystėje ar Normandijos salose.

Biuras taip pat išduoda Britanijos valdinių pasus Britanijos valdiniams, dabar gyvenantiems Meno saloje.

Teisių išimtys[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kai kurie Britanijos pasai, išduoti Meno saloje, yra ribotų teisių: „turėtojas negali naudotis Europos Bendrijos lengvatomis, susijusiomis su įdarbinimu ar apgyvendinimu“ (holder is not entitled to benefit from European Community Provisions relating to employment or establishment).

Teisių į lengvatas neturi Britanijos piliečiai, kurie yra gimę ar natūralizuoti Meno saloje ar Normandijos salose, kurie nėra susiję su Jungtine Karalyste gyvenimu joje (5 pragyventi metai iš eilės) ar kilme (JK kilęs bent vienas tėvų ar senelių).

Ši išimtis yra paremta 3-iuoju protokolu prie JK Priėmimo į Europos Bendriją Akto, kuris apibrėžė ryšius tarp Meno salos ir dabartinės Europos Sąjungos. Protokolas apibrėžė, kad terminas Manxman reiškia asmenį, kuris gimimo ar natūralizacijos susietas su Meno sala, tačiau neturi ryšių su JK. Tokia apibrėžtis skiriasi nuo įprastinės žodžio menietis (Manxman) prasmės. Protokolas nurodo, kad taip apibrėžti Manxmen neturi tiesioginės teisės laisvai gyventi ir dirbti ES valstybėse narėse (išskyrus Jungtinę Karalystę). Praktikoje ES valstybės, reguliuodamos Manxmen teises gyventi ir dirbti, naudoja savo taisykles. Dažnai dėl paprastumo Manxmen laiko tokiais pat Britanijos piliečiais kaip ir kiti.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. „Immigration FAQ's“. Isle of Man government infocentre. Suarchyvuotas originalas 1 August 2012. Nuoroda tikrinta 4 July 2010.