Mazarinio biuras

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Mazarinio biuras
Priekinė projekcija
Šoninė projekcija

Mazarinio biuras (pranc. bureau Mazarin) – XVII a. stalų tipas, pavadintas pagal kardinolą Mazarinį, kuris 1642–1661 m. buvo Prancūzijos regentas.

Tokie stalai yra ankstyvieji pjedestalinių stalų pirmtakai. Nuo pjedestalinių stalų skiriasi tuo, kad turi tik dvi ar tris eiles mažų stalčiukų po stalo paviršiumi, o stovi ant aštuonių kojų. Kojos gana ilgos, sutvirtintos skersiniais strypais, šonuose sudarančiais X ar H pavidalo figūras.

Daugelis Mazarinio biurų yra vienkeliai stalai (angl. kneehole desk), t. y., jie skirti sėdėti įstrižai, kad po stalo paviršiumi būtų tik viena koja. Tokius stalus gamino laikais, kai tokius stalus įsigydavo ir naudodavo tik kilmingieji arba tie, kurie pamėgdžiojo kilmingųjų įpročius. Kilmingieji vyrai tais laikais dažnai nešiojo prie juosmens paradines ar kovines špagas (ar kitokius kalavijus), kurios neretai kliuvinėjo už daiktų. Todėl buvo patogiau sėdėti prie stalo šonu, kai tik viena koja po stalu (dešiniarankiams – dešinė), o prie kito šono kabodavo špaga. Likusi erdvė po stalo paviršiumi buvo skirta rakinamiems stalčiams.

Dalis Mazarinio biurų buvo naudojami kaip tualetiniai staliukai (angl. dressing tables), tais laikais taip naudojo nemažai stalų. Arba ir kaip rašomieji stalai, ir kaip tualetiniai staliukai.

Daugelis jų buvo labai išpuošti raižiniais ir reljefinėmis inkrustacijomis, todėl juos buvo nepatogu valyti nuo dulkių. Tais laikais tokie stalai neretai daugiau buvo prestižo ženklas, negu praktiškas baldas.