Manuel Belgrano

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Bullet purple.png
Bullet purple.png
Manuelis Belgranas
isp. Manuel José Joaquín del Corazón de Jesús Belgrano
Retrato del Gral. Manuel Belgrano - Atribuído a Francois Casimir Carbonnier.jpg
Generolas Belgranas
Gimė: 1770 m. birželio 3 d.
Buenos Airėse
Mirė: 1820 m. birželio 20 d. (50 metų)
Veikla: Argentinos nacionalinis didvyris, šalies vėliavos autorius. Ekonomistas, teisininkas, politikas, kariuomenės vadas
Commons-logo.svg Vikiteka: Manuel BelgranoVikiteka

Manuelis Belgranas (isp. Manuel José Joaquín del Corazón de Jesús Belgrano; g. 1770 m. birželio 3 d. Buenos Airėse – m. 1820 m. birželio 20 d.) – Argentinos nacionalinis didvyris, šalies vėliavos autorius. Ekonomistas, teisininkas, politikas, kariuomenės vadas.

Belgranas buvo pirmasis autonominės Argentinos vyriausybės generolas. 1812 m. jis sukūrė Argentinos vėliavą, o vasario 27 d. ją pirmą kartą iškėlė Rosarijuje, Paranos pakrantėje. Belgranas organizavo Chuchujaus egzodą ir taip paruošė dirvą pergalėms Argentinos Nepriklausomybės Kare. Jis buvo vienas iš pagrindinių Argentinos Nepriklausomybės Deklaracijos autorių. Belgranas pasisakė už monarchinę sistemą, kad karalius būtų renkamas iš inkų palikuonių. Tačiau ši idėja palaikymo nesusilaukė. Jis dalyvavo daugelyje ekspedicijų, kampanijų, dėl to jo sveikata pablogėjo. Mirė būdamas 50 metų amžiaus nuo edemos skurde ir pamirštas valdžios.

Manuelio Belgrano garbei daugelyje didesnių miestų yra pastatyti monumentai, Rosarijuje yra Valstybinės vėliavos monumentas, skirtas įamžinti vėliavos sukūrimą. Birželio 20 d. (mirties metinės) švenčiama kaip Nacionalinės vėliavos diena. Jo garbei pavadintas karinis laivas ARA General Belgrano, gatvės įvairiuose miestuose, kelios gyvenvietės.