Pereiti prie turinio

Malkolmo Baldridžo nacionalinis kokybės apdovanojimas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Malkolmo Baldridžo nacionalinis kokybės apdovanojimas
Skiriama užtobulumo demonstravimą geriausiai tvarkant savo procesus
RemiaNIST
ŠalisJAV
Pirmasis apdovanojimas1988 m. lapkričio 14 d.[1]
Svetainėwww.nist.gov/baldrige/baldrige-award

Malkolmo Baldridžo Nacionalinis kokybės apdovanojimas (angl. Malcolm Baldrige National Quality Award, MBNQA) – paprastas dviejų lygmenų kokybės valdymo modelis, sukurtas 1987 m. siekiant išpopuliarinti kokybės sistemas Jungtinėse Valstijose. Pavadintas garsaus kokybės specialisto Malkolmo Balridžo vardu. Rengiami kasmetiniai Malkolmo Balridžo konkursai, kuriuose apdovanojamos geriausiai savo procesus tvarkančios įmonės.

Malkolmo Balridžo modelis yra labai bendras, mažiau detalizuotas nei ISO 9000. Jame nenagrinėjami ne tik kokybės diegimo metodai, bet ir kontrolės (ar audito) priemonės. Visą modelį sudaro 7 dalys: Valdymas (angl. Leadership), Ilgalaikis planavimas (angl. Strategic planning), Orientacija į klientus (angl. Customer and Market focus), Orientacija į personalą (angl. Human resource focus), Procesų valdymas (angl. Process management), Verslo rezultatai (angl. Business Results). Juos vienija Duomenys ir analizė (angl. Information and analysis).

Malkolmo Balridžo modelis yra labai paprastas, orientuotas daugiausiai į kliento patenkinimą, bet neanalizuojantis įmonės vidinių procesų sąveikos, todėl netinka jokiai gilesnei darbo optimizacijai. Tačiau būtent dėl jo paprastumo, įvairios firmos jį gali lengvai įdiegti. Šis modelis davė pradžią keliems sudėtingesniems kokybės valdymo modeliams, pvz., Europoje paplitusiam EFQM verslo tobulinimo modeliui.

  1. „New Award Puts Quality in Limelight“. The Los Angeles Times. November 13, 1988.