Mėnulio eisena

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Gatvės šokėjas demonstruoja mėnulio eiseną
Vaizdas:Minnie the Moocher (1932).webm
Minnie the Moocher (1932)

Mėnulio eisena“ (angl. moonwalk) – vienas iš pagrindinių breakdance šokių stiliaus žingsnelių, kurį atlikdamas šokėjas slysta atbulom, nors jo kojos atrodo taip, lyg jis eitų į priekį. Kuriama iliuzija – pagrindinis šio žingsnelio tikslas.

„Mėnulio eisena“ išpopuliarėjo po to, kai ją 1983 m. per specialią įrašų kompanijos „Motown“ jubiliejinę televizijos laidą Motown 25: Yesterday, Today, Forever (liet. Motown – vakar, šiandien, visados) atliko Maiklas Džeksonas. Nuo tada „mėnulio eisena“ tapo dainininko vizitine kortele.

Nors Maiklas Džeksonas neatrado šokio mechanizmo (tai padarė Marcel Marceau) ir niekada netvirtino tai padaręs, būtent atlikėjas šiam šokio žingsneliui sugalvojo pavadinimą „mėnulio eisena“ ir padarė jį vienu iš labiausiai atpažįstamų šokio žingsnių pasaulio istorijoje.

Ištakos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Po to, kai pirmą kartą sušoko „mėnulio eiseną“ per „Motown“ dvidešimtpenkmetį, Maiklas Džeksonas vėliau atliko vadinamąją „keturių kampų“ „mėnulio eiseną“.

M. Džeksonas kiek pakeitė šį žingsnelį tam, kad sukurtų iliuziją, kad vienu metu jis klajoja ir sukasi ratu tame pačiame taške. Šis žingsnis, dar vadinamas „apvaliąja mėnulio eisena“, atliekamas žengiant vieno bato kulnu tuo pat metu, kai kita koja pastatoma ant pirštų galų. Tada ant žemės padėta pėda slystama atgal, o tuo metu kita koja žengia kulnu per kitos kojos pirštų galus. Po to einantis švelnus kulkšnių pasukimas į bet kurią pusę sukuria lėto viso kūno sukimosi efektą. Žingsnelio esmė – sudaryti iliuziją, kad kūnas eina į priekį, kai iš tiesų yra sukamasi vietoje.

Vėliau M. Džeksonas „apvaliąją mėnulio eiseną“ dar kartą modifikavo ir pavertė ją „statiškąja mėnulio eisena“ – be sukimosi efekto. Ją atliekant galima matyti muzikos klipuose „Smooth Criminal“ ir „Jam“.

Kaip teigiama prancūzų mimo Marcelio Marceau nekrologe, jis taip pat turėtų būti minimas „mėnulio eisenos“ atsiradimo istorijoje: „Marcelis Marceau įkvėpė daugelį jaunų atlikėjų – Maiklas Džeksonas pasiskolino savo įžymiąją „mėnulio eiseną“ iš Marcelio apybraižos „Ėjimas prieš vėją“ (angl. Walking Against the Wind).“

Kitų atlikėjų pasirodymuose vadinamasis atgalinis čiuožimas taip pat buvo naudojamas ne vieną kartą. Anksčiausiai jis užfiksuotas 1955 m., atliekamas čečiotkos šokėjo Bill Bailey. Prieš Džeksoną, Jeffrey Daniel „mėnulio eiseną“ atliko 1982 m. per amerikiečių disko muzikos grupės „Shalamaro“ dainą „Naktis prisiminti“ (angl. A night to remember). Taip pat 1981 m. „Electric Boogaloos“ grupės narys, Timothy 'Popin Pete' Solomonas, „mėnulio eiseną“ šoko „Kalbančių galvų“ (angl. Talking Heads) klipe „Žvairys ir beskausmis“ (angl. Crosseyed And Painless).

Savo karjeros pradžioje įžymus Amerikos džiazo atlikėjas Cabas Calloway irgi yra demonstravęs atgalinį čiuožimą. Pirmasis filmas, kuriame tai užfiksuota, buvo iš 1932 m. animacinių filmukų serijos „Talkartoons“ ir vadinosi Minne The Moocher. Tai Betty Boopo filmukas, kuriame gyvai rodomas Cabo Calloway`aus ir jo grupės pasirodymas – Calloway`us šoka kažką labai panašaus į vėliau pasirodžiusią „mėnulio eiseną“ ar elektrinį boogalo.

„Mėnulio eisena“ TV ir kine[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

„Mėnulio eisena“ yra populiari visame pasaulyje ir dažniausiai siejama su Maiklo Džeksono pavarde, šis šokio žingsnelis buvo atliekamas daugelyje kino filmų ar televizijos serialų. Tiesa, dažniausiai tai – komiškos situacijos.

  • Animacinio serialo „The Simpsons1991 m. epizode „Absoliučiai reivuojantis tėtis“ (angl. Stark Raving Dad) specialaus kviestinio svečio Maiklo Džeksono balsas stengiasi paaiškinti Homeriui Simpsonui, kas jis toks. Po to, kai Džeksono balsas išvardija keletą savo dainų pavadinimų, o Homeris vis tiek lieka „tamsoje“, animacinis Džeksono herojus sušoka keletą judesių iš „Billie Jean“, o tarp jų – ir „mėnulio eiseną“. Homeris lieka sužavėtas ir nori sužinoti „kaip tu padarai tą dalyką su savo kojomis“. Džeksonas paaiškina, kaip tai daryti, bet Homeris vietoje to, kad slystų atgal, imi slysti pirmyn.
  • Filmo „Austin Powers in Goldmember” (2003 m.) pabaigoje Scottas Evilas taip pat atlieka „mėnulio eiseną“.
  • Paskutinėje „Šrekas 2“ (2004 m.) šokio scenoje Pinokis irgi šoka „mėnulio eiseną“. Pokštas slypi tame, kad kaip marionetė, jis šoka taip pat robotiškai kaip ir Džeksonas.
  • Filme „Atgal į ateitį III“, Buforfas „Pamišęs šuo“ Tannenas išauna į Marčio kojas, liepdamas jam „Šokti!“. Martis paklūsta, atlikdamas „mėnulio eiseną“ ir taip nustebindamas jį supančius Laukinių vakarų personažus.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]