Mėgėjas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
„Mėgėjai“ Edgaro Dega paveikslas

Mėgėjas – paprastai tai žmogus, darantis kažką be užmokesčio ar neturintis specialaus išsilavinimo. Šiuo požiūriu jis priešingas profesionalui, kuris yra įgijęs tam tikros srities įgūdžių specialiai tam ruošdamasis ir kuris iš to gyvena.

Mėgėjiškumas gali būti vertinamas tiek negatyviai, tiek pozityviai. Kai kuriose sporto šakose, kaip futbolas ar krepšinis, atletai mėgėjai nėra laikomi tokio paties lygio kaip profesionalai.

Taip pat veikla stingant finansinių išteklių gali būti laikoma atsidavimo tai veiklai ženklu. Iki 1970 metų dalyvauti Olimpinėse žaidynėse galėjo tik atletai mėgėjai, tai yra, negaunantys už tai atlyginimo. Atlygio ėmimas baigdavosi atleto diskvalifikacija. Ši taisyklė dar galioja boksui ir futbolui.

Mėgėjai žymiai prisideda prie kompiuterių bendruomenės gerinimo, pvz., organizavę atvirojo kodo judėjimą. Mėgėjų teatro pjesės ir miuziklai dažnai yra labai aukšto lygio, nors ir neturi tokių biudžetų kaip Brodvėjaus pasirodymai. Astronomija ir ornitologija gavo daug naudos iš mėgėjų darbų.