Locmanas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Šis straipsnis yra apie profesiją; apie žuvies rūšį žr. Locmanas (žuvis)
Iš povandeninio laivo palydimas locmanas į savo katerį
Locmanas lipa į laivą

Locmanas (ol. loodsman) – jūrininkas, vairuojantis laivus uoste, akvatorijos navigacinių ypatybių specialistas. Jis yra uosto atstovas, pirmasis užlipantis į laivą, dar šiam esant jūroje, duoda patarimus laivo kapitonui, kaip saugiai įvesti laivą į uostą, jį prišvartuoti bei išvykti atgal į jūrą.[1] Vandens kelio locijoje pateikiamas krantų navigacijos ženklų, hidrometeorologinių sąlygų, taisyklių detalus aprašymas.

Darbo pobūdis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Į laivą atvyksta greitaeigiu locmano kateriu (kartais – sraigtasparniu). Locmano darbo laiko trukmė vedamame laive priklauso nuo konkretaus uosto, atstumo iki jo krantinės: Klaipėdoje tai užtrunka valandą, Antverpene apie 6-8 valandas. Locmanui svarbu laivo grimzlė, jo manevrinės savybės. Laivo valdymo neperima – jis tik kapitono patarėjas (su kai kuriomis išimtimis). Paprastai veikia schema “locmanas-vairininkas”, o šturmanas seka, ar teisingai vairininkas suprato komandą. Oficialiai pakilęs ant kapitono tiltelio, locmanas aptaria su kapitonu daug dalykų, susijusių su laivo valdymu. Taip pat aptaria uoste planuojamus manevrus, buksyrų kiekį, jų panaudojimo galimybes. Kapitonui būtina gauti išsamią informaciją apie uostą ir jo prieigas, ypač jei jis čia atplaukia pirmą kartą.

Locmano darbo praktikoje pasitaiko, jog dėl tam tikrų priežasčių jis gali atsisakyti toliau vesti laivą, pvz., jei kapitonas ignoruoja jo patarimus. Būna atvejų, kai kapitonas gali pareikalauti laive pakeisti locmaną. Atsisakęs vykdyti savo funkcijas, locmanas gali pasilikti tiltelyje, tačiau kapitono klausiamas privalo teikti informaciją.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. http://www.zodynas.lt/terminu-zodynas/l/locmanas Apie locmaną Terminų žodyne

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]