Lochneso pabaisa

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Garsi 1934 m. nuotrauka, kuri dabartinėmis žiniomis yra klastotė
„Loch Neso pabaisa“, Hugo Heikenwaelder paveikslas

Lochneso pabaisa (kartais trumpiau – Nesė) – mistinis didžiulis gyvūnas ar gyvūnų grupė, tariamai gyvenanti Lochneso ežere Škotijoje. Kartu su ječiu Nesė yra labiausiai žinomas gyvūnas kriptozoologijoje. Panašių legendų yra ir apie kitus ežerus.

Daugelis mokslininkų ir kitų ekspertų mano, kad esami įrodymai, pagrindžiantys būtybės egzistavimą, yra neįtikinantys, ir laiko pranešimus apie tai, kad Lochneso pabaisa buvo pastebėta, gandais arba nesusipratimais, kai žinomi gyviai ar gamtiniai reiškiniai palaikomi Lochneso pabaisa. Biologų nuomone, ežero ekosistema negalėtų išlaikyti net vieno tokio dydžio gyvūno, jau vien dėl maisto trūkumo. Kadangi gandai apie ją sklando jau kelis šimtmečius, reiktų manyti, kad gyvūnas arba labai senas, arba jų yra keli ir ten dauginasi. 2003 metais BBC bandė tirti ežerą naudodama sonarą, tačiau neaptiko jokių didelio gyvūno pėdsakų.

Nepaisant to, legenda apie šį gyvį pasaulyje išlieka populiari. Šiam tariamam gyviui apibūdinti dažnai naudojama mažybinė forma – Nesė (angl. Nessie, škotų gėlų kalba „Niseag“).

Nesės egzistavimo versijos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pleziozauras[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Viena populiariausių versijų apie Nesės prigimtį yra tai, kad šis gyvis yra iki šių dienų išlikęs pleziozauras – ilgą kaklą turėjęs vandens roplys, išnykęs kreidos-terciaro masinio rūšių išnykimo metu. Šios idėjos šalininkai remiasi tuo, kad žuvis latimerija, kuri, kaip manyta, išnyko tuo pačiu metu, 1938 m. buvo atrasta prie Madagaskaro krantų.

Kita vertus, vyraujantis mokslinis požiūris pateikia rimtus argumentus, kuriais remiantis galima teigti, kad toks gyvūnas, kaip pleziozauras, negali gyventi Loch Neso ežere:

  • ežeras per šaltas šiltakraujam gyvūnui;
  • oru kvėpuojantis pleziozauras turi nuolat iškilti į vandens paviršių ir būtų lengvai pastebėtas bei nufotografuotas ar nufilmuotas daugybę kartų;
  • ežeras susiformavo maždaug prieš 10 000 metų, kai pleziozaurai jau buvo seniausiai išnykę.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Commons-logo.svg