Liliuokalani

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Liliuokalani
hav. Liliʻuokalani
Havajų karalienė
Kalākaua
Gimė 1838 m. rugsėjo 2 d.
Honolulu, Havajų karalystė
Mirė 1917 m. lapkričio 11 d. (79 metai)
Honolulu, Havajų teritorija, JAV
Sutuoktinis (-ė) John Owen Dominis
Havajų karalienė
Valdė 1891 m. sausio 29 d. – 1893 m. sausio 17 d.
Pirmtakas Kalākaua
Parašas

Liliuokalani (hav. Liliʻuokalani, gim. Lydia Liliʻu Loloku Walania Kamakaʻeha; 1838 m. rugsėjo 2 d. – 1917 m. lapkričio 11 d.) – Havajų karalystės valdančioji karalienė ir paskutinė šalies monarchė, valdžiusi šalį nuo 1891 m. sausio 29 d. iki monarchijos nuvertimo 1893 m. sausio 17 d.

Liliuokalani gimė 1838 m. rugsėjo 2 d. Honolulu mieste, tėvams Analea Keohokālole ir Caesar Kapaʻakea. Ją įsivaikino vadas Abner Pākī su žmona Laura Kōnia, kur ji augo su jų dukra Bernice Pauahi Bishop. Kartu su broliais ir pusbroliais ji buvo karaliaus paskelbta kaip viena iš galimų būsimųjų kandidačių į šalies sostą. Jos broliui David Kalākaua tapus karaliumi, ji bei broliai gavo vakarietiško stiliaus titulus – tapo princais ir princesėmis. Kai 1877 m. mirė jos jaunesnysis brolis Leleiohoku II, ji buvo paskelbta sosto įpėdine.

1891 m. sausio 29 d., praėjus devynioms dienoms po šalį valdžiusio jos brolio mirties, jį oficialiai tapo karaliene. Valdymo metais ji bandė sukurti naują šalies konstituciją, turėjusią atkurti tiek monarchijos galias, tiek ir suteikti visuotinę balsavimo teisę. Išsigandę jos siekių panaikinti senąją „Durtuvų“ konstituciją, proamerikietiški elementai išprovokavo perversmą[1].

Po šio įvykio buvo sukurta Havajų respublika, nors pagrindiniu tikslu buvo salyno JAV aneksija. Po nesėkmingo sukilimo, siekusio atstatyti monarchiją, šalies valdžia paskelbė buvusiai karalienei namų areštą[2]. 1895 m. sausio 24 d. ji buvo priversta oficialiai atsisakyti sosto. Nors buvo bandymų monarchiją atstatyti ir pasipriešinti būsimąjai aneksijai, tačiau Ispanijos-JAV karo metu įvyko aneksija ir Havajai tapo Jungtinių Valstijų teritorija.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]