Lapė ir šuo

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Lapė ir šuo
Foxhoundposter.jpg
Plakatas
PavadinimasThe Fox and the Hound
Kilmės šalisJAV
RežisieriusTed Berman
Richard Rich
Art Stevens
Prodiuseris (-iai)Ron Miller
Wolfgang Reitherman
Art Stevens
Scenaristas (-ai)Larry Clemmons
Ted Berman
David Michener
Peter Young
Burny Mattinson
Steve Hulett
Earl Kress
Vance Gerry
OperatoriusJames Koford
James Melton
KompozitoriusBuddy Baker
VaidinaMickey Rooney
Kurt Russell
Pearl Bailey
Sandy Duncan
Pat Buttram
Jack Albertson
Jeanette Nolan
Richard Bakalyan
Paul Winchell
Metai1981
ŽanrasAnimacinis filmas
Trukmė83 min.
Kalbaanglų
PlatintojasBuena Vista Distribution
Premjera1981 m. liepos 10 d.
Biudžetas12 mln. JAV dol.
IMDb įrašas

Lapė ir šuo (angl. The Fox and the Hound) – 1981 m. JAV animacinis filmas, kino teatruose pasirodęs 1981 m. liepos 10 d. Režisavo Ted Berman ir Richard Rich, scenarijaus autoriai Ted Berman ir Larry Clemmons, muziką kūrė Buddy Baker. Filmas sukurtas Volto Disnėjaus animacijos studijoje ir pasakoja apie lapiną Todą (Tod), kuriam tenka grįžti į laukinę gamtą. Filmo pagrindiniai veikėjai – laukiniai gyvūnai. Filmas daugiausia remiasi Daniel P. Mannix to paties pavadinimo knyga. Filmas skirtas visai šeimai.

Tuo metu, kai filmas buvo išleistas, jis buvo brangiausias animacinis filmas. Filmo kūrimas prasidėjo 1977 m., o baigėsi 1981 m. Jam prireikė 360 000 piešinių, 1100 fonų, 180 žmonių, iš jų 24 dailininkų.[1] Filmas turi tęsinį, pavadinimu „Lapė ir šuo 2“.

Siužetas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

DĖMESIO: toliau atskleidžiamos kūrinio detalės

Veiksmas prasideda, kai lapiukas yra įsivaikinamas po to, kai jo motina nužudoma. Pelėda Didžioji Motušė ir du jos draugai, žvirblis Dinkis ir genys Būmeris padeda įsivaikinti jį našlei Tvyd (Tweed). Ji išrenka Todo vardą.

Tuo tarpu Tvyd kaimynas, Amosas Sleidas (Amos Slade) parsineša namo šuniuką Kuperį, ir supažindina jį su savo medžiokliniu šunimi Šefu (Chief). Šuniukas su lapiuku susidraugauja ir prisiekia amžiną draugystę. Sleidas pyksta, kad šunelis išeina žaisti, todėl pririša jį už pavadėlio. Žaidžiant su Kuperiu, lapiukas prižadina medžiotoją, kuris nori sugauti jį, bet kelią užkerta jo globėja Tvyd. Po apsižodžiavimo Sleidas prasitaria, kad užmuš lapiuką progai pasitaikius. Po šio įvykio Didžioji Motušė paaiškina Todui, kad lapė ir šuo yra mirtini priešai, bet lapiukas atsisako tuo tikėti.

Veiksmas perkeliamas keletą mėnesių į priekį, ir gyvūnėliai dabar yra jau suaugę. Vieną naktį, Kuperiui grįžtant namo, Todas išsėlina su juo susitikti. Šuniukas paaiškina, kad jis dabar yra jau medžioklinis šuo, todėl jų santykiai dabar keisis. Kitas medžioklinis šuo Šefas prikelia medžiotoją ir prasideda gaudynės, bet Todas nukreipia medžiotojo ir kito šuns dėmesį prie geležinkelio bėgių, kuriame Amosas yra sužeidžiamas. Jis kartu su Šefu kaltina Todą dėl šio atsitikimo ir nori atkeršyti jam.

Globėja supranta, kad lapiukui darosi nebesaugu, todėl perkelia jį į draustinį. Ten jis susipažįsta su kita lape Viksi (Vixey). Naktį į draustinį įslenka medžiotojas Sleidas su savo šunim Kuperiu ir pradeda Viksi bei Todo medžioklę. Netyčia medžiotojas ir šuo yra užpuolami lokio ir pakliūna į savo pačių paspęstus spąstus. Lapiukas Todas susigrumia su lokiu, bet krenta žemyn į upę kartu su lokiu. Kuperis priartėja prie lapiuko, netoli jo yra medžiotojas su šautuvu. Kuperis užstoja kūnu lapiuką ir Todas po keliolikos sekundžių nuleidžia ginklą ir susitaiko su medžiotoju.

Įgarsintojai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Atsiliepimai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Filmas buvo perleistas 1988 m. kovo 25 d. Jis taip pat buvo išleistas DVD formatu „Walt Disney Classics“ rinkinyje bei 2000 m. gegužės 2 d. „Walt Disney Gold Classic Collection“ rinkinyje.[2]

Nors filmas buvo gana sėkmingas, kritikai jį vertino įvairiai: Craig Butler iš „All Movie Guide“ sakė, kad jis yra šiltas ir įdomus, bet gana lengvai nuspėjamas.[3] Richard Corliss „Time“ apžvalgininkas teigė, kad jis yra pamokantis, o filmo pabaiga pateikia svarbią pamoką iš prietarų, taip pat „Disney“ studijai tai buvo kažkas naujo, tai judėjimas nauja kryptimi.

Apdovanojimai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Goldene Leinwand filmų festivalis, Golden Screen Award

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]