Lando Norris

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Lando Norris

Lando Norris 2021 m.
GimėLando Norris
1999 m. lapkričio 13 d. (24 metai)
Bristolis, Anglija, Jungtinė Karalystė
Karjera Formulėje 1
TautybėJungtinė Karalystė Britas
KomandaMcLaren-Mercedes
Automobilio numeris4
Dalyvauta GP72
Čempionas0
Pergalių0
Podiumai6
Taškai376
Pole pozicijos1
Greičiausių ratų4
Pirmas GP2019 m. Australijos Grand Prix
Paskutinis GP2022 m. Prancūzijos Grand Prix

Lando Norrisas (angl. Lando Norris; g. 1999 m. lapkričio 13 d.) – Jungtinės Karalystės-Belgijos [1] „Formulės 1“ pilotas, nuo 2019 m. sezono atstovaujantis „McLaren“ komandai.

Prieš pradedant „F1“ karjerą bei tampant jauniausiu britų kilmės lenktynininku, patekusiu į „Formulės 1“ čempionatą, Lando Norrisas tapo keletos žemesnių lygių lenktynių čempionatų nugalėtoju: 2015 m. laimėjo „F4 British čempionatą, 2016 m. – „Toyota Racing Series, „Eurocup Formula Renault 2.0, „Formula Renault 2.0 NEC , o 2017 m. tapo „FIA Formula 3 European čempionatą čempionu.

Asmeninis gyvenimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Lando Norisas gimė Bristolyje. Jo tėvas Adamas Norisas yra vienas turtingiausių Bristolio gyventojų ir 501-asis turtingiausias žmogus visoje Jungtinėje Karalystėje.[2] Lando Noriso motina Cisca yra kilusi iš Flanders regiono Belgijoje. Lenktyninkas turi dvi jaunesnes seseris Flo ir Cisca bei vyresnį brolį Oliverį, kuris taip pat siekė lenktyninko karjeros bei profesionaliai varžėsi įvairiuose kartingų čempionatuose.[3] Lando Norisas turi Jungtinės Karalystės ir Belgijos šalių pilietybes [4] ir iš dalies moka Flamandų kalba. Jo šeima persikėlė į Glastonberį, siekiant padėti Lando siekti lenktynininko karjeros. Lenktyninko karjeros pradžioje jo įkvėpimu tapo Valentino Rossi.[5] L. Norrisas dabar gyvena Woking mieste, netoli „McLaren“ „F1“ komandos pagrindinės būstinės.[6] L. Norisas viename interviu teigė, kad 2019 m. , patekus į „Formulę 1“, jis turėjo psichinės sveikatos problemų ir kentėjo nuo depresijos. Šias problemas išspręsti padėjo darbas su „McLaren“ partneriu Mind.

Lenktynininko karjera[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Karjeros pradžia[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

L. Norrisas, atstovaujantis „Mücke Motorsport komandą „Formulės 4“ čempionate, 2015 m.

Brito susidomėjimas ir įsitraukimas į automobilių lenktynes prasidėjo jau nuo septynerių, tėčiui po pamokų nusivežus Lando ir jo brolį Oliverį į „Clay Pigeon trasą, kurioje tuo metu vyko „Super 1 National Kart Čempionato etapas.[7]

2013 m. L. Norrisas dalyvavo „KF3 kartingo varžybose, laimėjo „CIK FIA Europos čempionatą ir tarptautinę supertaurę, taip pat „WSK Euro Series turnyrą.[8][9] Kitais metais jis laimėjo „CIK-FIA KF pasaulio čempionatą su „Ricky Flynn Motorsport ir tapo jauniausiu pasaulio kartingo čempionu.[10]

2014 m. L. Norrisas automobilių lenktynėse debiutavo „Ginetta Junior" čempionate. Čia jis finišavo trečias – laimėjo ketverias lenktynes ​​ir iškovojo naujokų taurę.

2015 m. L. Norrisas pasirašė sutartį su „Carlin Motorsport ir dalyvavo naujai įsteigtame „MSA Formulės čempionate (dabar „F4 Didžiosios Britanijos čempionatas ). L. Norrisas iškovojo aštuonias pergales, dešimt „pole“ pozicijų ir keturiolika kartų lipo ant podiumų pakylos bei laimėjo čempionatą. Jis taip pat retkarčiais pasirodydavo „ADAC ir „Italijos Formulės 4 čempionatuose su „Mücke Motorsport“, kur pelnė 6 prizines vietas iš 8 startų.[10][11]

2016 m. sausio mėn. L. Norrisas išvyko į Naująją Zelandiją, kur varžėsi Toyota Racing Series čempionate su M2 Competition komanda. Jis laimėjo šešerias lenktynes, įskaitant Naujosios Zelandijos Grand Prix, ir laimėjo čempionatą. Tada L. Norrisas grįžo į Europą ir lenktyniavo Formula Renault 2.0 čempionate su Josef Kaufmann Racing komanda. Lando Norrisas laimėjo Eurocup Formula Renault 2.0 ir Formula Renault Northern European Cup serijų varžybas, iš viso iškovodamas vienuolika lenktynių pergalių ir užfiksuodamas dešimt „pole“ pozicijų iš eilės. Tuo pačiu metu Lando Norrisas dalyvavo BRDC Didžiosios Britanijos Formulės 3“ čempionate ir iškovojo ketverias pergales per vienuolika lenktynių.

L. Norrisas atstovauja Carlin Motorsport komandą 2018 FIA Formulės 2“ čempionate

L. Norrisas lenktyniavo 2017 m. Europos Formulės 3 čempionate, o dėl čempiono titulo kovojo su Joeliu Erikssonu, Maximilianu Güntheriu ir Callumu Ilottu. L. Norrisas lipo ant prizininkų pakylos dvidešimtyje iš trisdešimties lenktynių, įskaitant devynias pergales, ir aštuonias „pole“ pozicijas. Jis iškovojo titulą likus dviems lenktynėms ir tai buvo penktasis lenktynininko čempiono titulas per ketverius metus. Tais pačiais metais L. Norrisas debiutavo FIA Formulės 2“ čempionate su Campos Racing“, pakeisdamas Ralphą Boschungą paskutiniame čempionato etape Yas Marina“ trasoje.

L. Norrisas dalyvavo 2018 m. FIA Formulės 2“ čempionate, kartu su lenktyninku Sérgio Sette Câmara Carlin“ komandoje. L. Norrisas laimėjo Bahreino tarptautinės trasos atidarymo lenktynes iš „pole“ pozicijos, tačiau tai buvo vienintelė šio sezono pergalė. Stabiliai pelnydamas taškus ir finišuodamas prizininkų trejete, Lando Norrisas išlaikė čempionato lyderio pozicijas iki šeštojo "Red Bull Ring“ turo. Po šio turo bendroje čempionato įskaitoje jį aplenkė Georgas Russellas. L. Norrisas dėl 2 vietos galutinėje čempionato įskaitoje varžėsi su Alexu Albonu ir po įtemptos kovos ją iškovojo tik paskutiniajame čempionato ture.


Karjera Formulėje 1[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Lando Norriso pilotuojamas „McLaren“ bolidas 2018 m. Japonijos Grand Prix“ treniruotėje

2017 m. pradžioje L. Norrisas pasirašė sutartį su „McLaren“ kaip jaunesnysis pilotas.[12] Vėliau, tais pačiais metais, L. Norrisas sezono viduryje gavo progą pirmą kartą išbandyti „McLaren“ bolidą, o 2017 m. pabaigoje L. Norrisas tapo oficialiu „McLaren“ testuotoju ir atsarginiu pilotu 2018 m. sezonui. L. Norrisas dalyvavo savo pirmojoje oficialioje treniruotėje Belgijos Grand Prix“ ir pravažiavo 26 ratus. L. Norrisas per 2018 m. „Formulės 1“ sezoną važiavo dar šešiose treniruotėse.

2019 metai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Lando Norrisas 2019 m.Kinijos Grand Prix“

Lando Norrisas kartu su Carlosu Sainzu, Jr. buvo pagrindiniai „McLaren“ komandos pilotai.

Debiutuodamas Australijos Grand Prix“ lenktynėse, jis užėmė aštuntą vietą kvalifikacijoje ir lenktynes ​​baigė dvyliktoje vietoje. Pirmuosius savo „Formulės 1“ taškus Lando Norrisas pelnė užimdamas šeštąją vietą Bahreino Grand Prix“ lenktynėse. Pirmieji piloto pasitraukimai iš lenktynių įvyko Kinijos Grand Prix“ ir Kanados Grand Prix“, kai bolidas nebegalėjo tęsti lenktynių po avarijų su Daniilu Kvyatu ir Lancu Strollu.

Geriausią savo sezono rezultatą, šeštąją vietą, lenktyninkas pasiekė Austrijos Grand Prix“ etape. Lando Norrisas savo debiutinį „Formulės 1“ sezoną baigė vienuoliktas vairuotojų įskaitoje, surinkęs 49 taškus. Komandos draugas C. Sainzas surinko 96 taškus, tačiau L. Norrisas pranoko komandos draugą vienuolikoje iš dvidešimt vienerių lenktynių. Debiutiniais metais L. Norrisas pasirašė ilgalaikę sutartį, įsipareigodamas likti „McLaren“ komandoje iki 2022 m.[13]

2020 metai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Lando Norriso bolidas 2020 metų Toskanos Grand Prix“

Sezono pradžioje vykusiame Austrijos Grand Prix“ etape L. Norrisas užėmė ketvirtą vietą, bet pakilo į trečiąją po Lewisui Hamiltonui skirtos baudos. Tai buvo aukščiausia užimta vieta jo karjeroje ir aukščiausia „McLaren“ komandos užimta vieta nuo 2016 m. vykusio Austrijos Grand Prix“.[14] Šis pasiekimas leido Norrisui tapti trečiu jauniausiu lenktyninku, užėmusią vietą ant podiumo Formulės 1“ istorijoje.[15]

L. Norrisas sezoną baigė devintas vairuotojų čempionate su 97 taškais, 8 taškais atsilikdamas nuo C. Sainzo. Lando Norriso atstovaujama „McLaren“ komanda tuo tarpu užėmė trečiąją vietą konstruktorių įskaitoje.

2021 metai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Lando Norrisas 2021 metų Austrijos Grand Prix“

2021 m. sezoną L. Norrisas liko „McLaren“ komandoje. Jo komandos draugu tapo Danielis Ricciardo.[16]

Emilijos-Romanijos Grand Prix, kvalifikacijos laikas, dėl kurio jis būtų užėmęs trečią vietą, buvo anuliuotas dėl trasos ribų viršijimo, ir jis lenktynes ​​pradėjo septintas. Lenktynėse jis finišavo trečias ir antrąjį kartą stojo ant „Formulės 1“ podiumo.[17]

Monako Grand Prix“ lenktynėse L. Norrisas startavo penktas ir pasinaudojęs Charleso Leclerco ir Valtteri Botto nesėkmėmis dar kartą lipo ant nugalėtojų trejeto pakylos.

Austrijos Grand Prix“ lenktynėse Lando Norrisas startavo antroje vietoje po to, kai kvalifikacijoje 0,048 sekundėmis atsiliko nuo pole poziciją iškovojusio Maxo Verstappeno. Tada lenktynes jis ​​baigė trečias ir dar kartą kilo ant podiumo.

Italijos Grand Prix lenktynėse L. Norrisas sprinto kvalifikacijoje užėmė ketvirtą vietą. Šias lenktynes L. Norrisas ​​baigė antras už komandos draugo Ricciardo, pasižymėdamas ketvirtuoju sezono podiumu ir užtikrindamas „McLaren“ komandai pirmas dvi vietas nuo 2010 m. „Kanados Grand Prix“.[18] L. Norrisas užėmė pirmąją „Formulės 1“ „pole“ poziciją Rusijos Grand Prix kvalifikacijoje. Varžybų pabaigoje, pradėjus lyti, lenktynių lyderis L. Norrisas nusprendė pasilikti prie sausam orui skirto padangų komplekto, o antroje vietoje važiavęs L. Hamiltonas pasirinko tarpines padangas. Lietui dar labiau sustiprėjus, L. Hamiltonas lengvai aplenkė Lando Norrisą, o pastarasis buvo priverstas atlikti papildomą sustojimą keičiantis padangas ir finišavo septintas.

Kita veikla[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

2018 m. spalio mėnesį lenktyninkas pradėjo savo kanalą vaizdo transliavimo plaftormoje Twitch, kurioje jau surinko virš milijono sekėjų. Tame pačiame kanale Lando Norisas užsiima įvairių šaudyklių ar lenktynių vaizdo žaidimų transliavimu, labdaringa veikla, bendravimu su fanais ir panašia veikla.

2020 m. britas įkūrė ir e-sporto komandą Team Quadrant, kuri užsiima turinio sekėjams kūrimu bei įvairios atributikos pardavinėjimu.[19][20]

2021 m. rugsėjo mėnesį, L. Norrisas taip pat paskelbė ir apie savo asmeninės kartingų komandos, LN Racing Kart, įkūrimą. Buvo paskelbta, kad šiame projekte Lando Norrisas bendradarbiaus kartu su OTK Kart Group ir Ricky Flynn Motorsport. Lando Norisas šiuo projektu tikisi padėti naujos kartos lenktynininkams.[21][22]

Lenktyniavimo karjeros apžvalga[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Sezonas Čempionatas Komanda Lenktynės Pergalės Pole pozicija G/Ratai Podiumai Taškai Pozicija
2014 Ginetta Junior čempionatas HHC Motorsport 20 4 8 2 11 432 3
2015 MSA Formula čempionatas Carlin 30 8 10 9 15 413 1
ADAC Formula 4 čempionatas Mücke Motorsport 8 1 0 3 6 131 8
Italian Formula 4 čempionatas 9 0 0 3 1 51 11
BRDC Formula 4 Autumn Trophy HHC Motorsport 4 2 1 1 4 128 5
2016 Eurocup Formula Renault 2.0 Josef Kaufmann Racing 15 5 6 4 12 253 1
Formula Renault 2.0 NEC 15 6 10 4 11 316 1
Toyota Racing Series M2 Competition 15 6 8 5 11 924 1
BRDC British Formula 3" čempionatas Carlin 11 4 4 3 8 247 8
FIA Formula 3 European" čempionatas 3 0 0 0 0 0 Negalėjo gauti taškų
Macau Grand Prix 1 0 0 0 0 N/A 11
2017 FIA Formula 3 European" čempionatas Carlin 30 9 8 8 20 441 1
Macau Grand Prix 1 0 0 0 1 N/A 2
FIA Formula 2" čempionatas Campos Racing 2 0 0 0 0 0 25
2018 FIA Formula 2" čempionatas Carlin 24 1 1 1 9 219 2
WeatherTech SportsCar" čempionatas United Autosports 1 0 0 0 0 18 58
Formula One „McLaren „F1“ Team“ Atsarginis/testuojantis vairuotojas
2019 Formula One „McLaren „F1“ Team“ 21 0 0 0 0 49 11
2020 Formula One „McLaren „F1“ Team“ 17 0 0 2 1 97 9
2021 Formula One „McLaren „F1“ Team“ 22 0 1 1 4 160 6
2022 Formula One „McLaren „F1“ Team“ 11* 0 0 1 1 64 7*

*sezonas dar nesibaigė

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 1. Osten, Phillip van (2020 m. rugpjūčio 25 d.). „Spa feels like 'second home' Grand Prix for Lando Norris“. F1i.com.
 2. Wilkes, Joseph (2019 m. kovo 6 d.). „Who is Adam Norris, millionaire father of Lando Norris, McClaren's new Bristol-born Formula 1 star?“. bristolpost.co.uk.
 3. „Oliver Norris | Racing career profile“. DriverDB.com/. Nuoroda tikrinta 2020 m. liepos 13 d..
 4. „Lando Norris F1 Driver Profile I PlanetF1“. live.planetf1.com. Nuoroda tikrinta 2020 m. liepos 30 d..
 5. Smith, Luke (2020 m. sausio 13 d.). „Norris: Rossi inspired me to be who I am today“. Crash.net. {{cite web}}: Cite has empty unknown parameter: |1= (pagalba)
 6. Osten, Phillip van (2020 m. vasario 14 d.). „Norris shuns Monaco - moves within a stone's throw of Woking“. F1i.com.
 7. Stuart, Greg (2016 m. gruodžio 6 d.). „Lando Norris' tips on how to get into karting“. Red Bull.
 8. „CIK-FIA European KF-Junior Championship 2013 standings“. driverdb.com. Nuoroda tikrinta 2021 m. liepos 21 d.. {{cite web}}: Cite has empty unknown parameter: |1= (pagalba)
 9. „CIK-FIA International Super Cup - KFJ 2013 standings“. Nuoroda tikrinta 2021 m. liepos 21 d..
 10. 10,0 10,1 Kuniyal, Mrinal (2020 m. vasario 25 d.). „F1 Pokes Fun at Lando Norris for His Kiddish Past Tweets“. EssentiallySports.com.
 11. „Lando Norris Formula One driver biography“. Nuoroda tikrinta 2020 m. lapkričio 7 d..
 12. Khorounzhiy, Valentin (2017 m. vasario 22 d.). „McLaren F1 team signs Lando Norris to its junior programme“. Autosport.com.
 13. Richards, Giles (2019 m. liepos 9 d.). „Lando Norris signs new McLaren contract after superb start to F1 career“. theguardian.com.
 14. „Lando Norris admits McLaren 'never thought' they could beat Racing Point as he secures best-ever qualifying result in Austria | Formula 1®“. formula1.com. 2020 m. liepos 4 d.
 15. „Statistics Drivers - Podiums - By age • STATS F1“. statsf1.com. Nuoroda tikrinta 2020 m. liepos 11 d..
 16. „Daniel Ricciardo/Lando Norris will be the most exciting driver line up in 2021, says McLaren boss Zak Brown“. formula1.com. 2020 m. birželio 26 d.
 17. Benson, Andrew (2021 m. balandžio 18 d.). „Verstappen wins classic as Hamilton recovers“. BBC Sport.
 18. „2021 Italian Grand Prix race report and highlights: Ricciardo leads stunning McLaren 1-2 at Monza after Verstappen and Hamilton collide again“. formula1.com. 2021 m. rugsėjo 12 d.
 19. Sacco, Dom (2020 m. lapkričio 7 d.). „Lando Norris sets up new esports and gaming content team Quadrant“. Esports News UK.
 20. Rose, Gary (2020 m. lapkričio 6 d.). „Norris launches esports team Quadrant“. BBC Sport.
 21. Barreto, Lawrence (2021 m. spalio 6 d.). „Lando Norris on his karting quest to find the next Lando Norris | Formula 1“. www.formula1.com.
 22. Norris, Lando. „I created my own kart“. www.youtube.com. Suarchyvuota iš originalo 2021-10-24. Nuoroda tikrinta 2021-10-30.{{cite web}}: CS1 priežiūra: netinkamas URL (link)

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]