Kvadkopteris

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Kvadkopteris
George de Bothezat ketursraigtis, 1923 m.

Kvadkopteris, arba ketursraigtis (angl. quadcopter, quadrotor) – sraigtasparnis, kurio keliamąją bei varomąją jėgą sukuria keturi varikliai su sraigtais. Jo judėjimo kryptis valdoma keičiant skirtingų sraigtų apsisukimo greitį.

Kitaip nei kiti sraigtasparniai, kvadkopteriai turi dvi poras identiškų variklių su sraigtais: vieni sukasi prieš, o kiti – palei laikrodžio rodyklę.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kvadrokopteriai buvo vienų pirmųjų vertikalaus pakilimo ir nusileidimo orlaivių, sunkesnių už orą. Pirmasis kvadkopteris bei save pakėlęs nuo žemės orlaivis besisukančiais sraigtais buvo sukurtas 1907 m. Louis Breguet. Jis pakilo tik į 60 cm aukštį ir negalėjo būti vairuojamas.

Labiau pasisekęs bandymas buvo 1922 m. George de Bothezat kvadkopteris, kuris buvo pakilęs į 5 m aukštį bei iš viso atliko apie 100 skrydžių. Jis yra laikomas pirmuoju sėkmingai veikusiu sraigtasparniu. Nors tai ir įrodė, kad kvadkopteriai gali būti naudojami, tačiau jis susidūrė su mažos galios, sunkaus valdymo, mechaninio sudėtingumo bei patikimumo problemomis.

Pradžioje kvadkopteriai buvo kuriami kaip orlaiviai, kuriuos valdytų su jais pakilę pilotai, tačiau šiuolaikiniai kvadkopteriai dažniausiai yra bepiločiai orlaiviai.

Panaudojimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Bepiločiai kvadkopteriai yra naudojami įvairiose srityse. Tai yra naudingas įrankis įvairiems tyrimams, susijusiems su aerodinamika, inžinerija, robotika, taip pat su įmontuota kamera kvadkopteriai gali filmuoti ar fotografuoti iš oro.