Kreivalūpis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Kreivalūpis (angl. The Man with the Twisted Lip) – vienas iš 56 Artūro Konano Doilio apsakymų apie žymųjį seklį Šerloką Holmsą. Knygoje „Šerloko Holmso nuotykiai“ tai šeštoji iš dvylikos istorijų. Pirmą kartą publikuota 1891 m. gruodžio mėnesį žurnale „Strand Magazine“. Pats autorius 1927 m. apsakymą „Kreivalūpis“ įvertino kaip šešioliktą geriausiai savo paties vertinamų kūrinių sąraše.[1].

Hju Bunas

Siužetas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

DĖMESIO: toliau atskleidžiamos kūrinio detalės

Po sunkios darbo dienos daktaras Vatsonas ilsėjosi namuose, kai kažkas paskambino į duris. Duris pravėrusi daktaro žmona atpažino seną draugė. Ši verkdama papasakojo, kadjos vyras Aiza Vitnis vėl kelias dienas „užkritęs“ opijaus rūkykloje, ir ji niekaip negali parsivesti jo namo. Vatsonas kebu išvyksta ieškoti žmogaus draugės vyro ir landynėje netikėtai susitinka užsimaskavusį bičiulį Šerloką Holmsą. Šis papasakoja apie jau kelias dienas tiriamą bylą.

Toji byla – mįslinga pono Sent Klero dingimo istorija. Jo žmona teigė prieš kelias dienas netikėtai antrame opijaus landynės aukšte išvydusi savo vyrą, kuris lyg ir pamojo jai, bet paskui staigiai dingo iš lango. Anksčiau jis ten niekados nesilankydavęs. Namo savininkas neįsileido susikrimtusios ponios Sent Kler į antrąjį aukštą, tačiau, pasikvietusi policininkus, ji pateko vidun. Čia buvo tik apsvaigęs senukas, gatvėje žinomas kaip prekeivis degtukais – valkata Hju Bunas, o kambario kampe mėtėsi kažkieno marškiniai. Ponią Sent Kler sudomino ant stalo stovinti dėžutė. Tai pasirodė besąs kaladėlių rinkinys, kokį ryte vaikams žadėjo parvežti jos vyras. Įdėmiau apieškojus landynę, prie vieno lango, žvelgiančio į Temzės potvynių metu užliejamą kanalą, pastebėta kraujo. Sulaukus atoslūgio, kanale po langu surastas pono Sent Klero švarkas, prikimštas smulkių monetų. Už galimą nužudymą suimamas kambaryje rastas valkata Hju Bunas.

Tirdamas bylą, Šerlokas Holmsas jau kelios dienos šmirinėjo toje landynėje, tikėdamasis ką nors išgirsti apie pradingėlį. Tą vakarą Nevilio Sent Klero žmona vėl nuviliama – jos vyras vis dar nerastas, ir sekliui nieko nepavyko sužinoti. Tačiau seklį nustebina žinia, jog ponia Sent Kler tądien iš savo vyro gavo laišką, esą iškilo nenumatytų problemų, bei žiedą. Šią naują mįslę Holmsas narplioja, per naktį rūkydamas pypkę.

Iš ankstaus ryto jis pažadina Vatsoną, arklininką, pasiima muilo ir išvažiuoja į miestą, tiksliau sakant, į miesto kalėjimą, kur ir randa kelias dienas ieškomą pradingėlį. Paaiškėja, kad valkata Hju Bunas yra tas pats ponas Sent Kleras, kuris visai neblogai pragyvena elgetaudamas. Holmsas susitaria su Neviliu, kad šis nebekrėstų tokių pokštų, antraip jo žmonai bus atskleistas slaptasis Sent Klero gyvenimas. Šis pasižada taip daugiau nebesielgti.

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]