Kredito istorija

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Kredito istorija – tai istorinė suvestinė, apie asmens skolinimosi duomenis. Kuo blogesnė fizinio ar juridinio asmens kredito istorija – tuo blogesnės jo skolinimosi galimybės. Asmuo su bloga kredito istorija mokės aukštesnes palūkanas, arba iš viso negalės paimti paskolos iš kredito įstaigų.

Kredito istorija svarbi tiek fiziniams asmenims, tiek ir juridiniams asmenims. Asmens kredito istorijoje kaupiama visi asmens tai dienai esami finansiniai įsipareigojimai, taip pat ir ankstesni pradelsti atsiskaitymai (pavyzdžiui, jei asmuo nespėjo laiku apmokėti įmokų už turimus finansinius įsipareigojimus - tokia informacija kredito istorijoje saugoma iki 10 metų).

Juridiniams asmenims kredito istorija svarbi net ir tuo atveju, jei jie neketina skolintis lėšų iš kredito įstaigų, nes bloga kredito istorija gali apsunkinti derybas su tiekėjais, taip pat ir klientais, iš kurių bus prašomas kažkokio dydžio pradinė įmoka.

Centrinė duombazė apie asmenų turimas paskolas yra kaupiama centrinio Lietuvos banko - "Paskolų rizikos duomenų bazėje". Duomenys apie fizinių bei juridinių asmenų skolas bei neįvykdytus skolinius įsipareigojimus į centrinį banką patenka iš komercinių bankų, kredito unijų ir lizingo bendrovių. Duomenis apie asmenų kredito istoriją papildomai pildo bei kaupia ir privačios kreditingumo vertinimo bendrovės, kurios parduoda savo ataskaitas kitiems rinkos dalyviams (laikantis nustatytų apribojimų).

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]