Korimas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Kartuvės Aušvico koncentracijos stovykloje

Korimas, pakorimas – mechaninės asfiksijos būdas, kai kaklas suspaudžiamas nuo žuvusiojo kūno svorio užsitraukiančia kilpa. Paprastai kilpos laisvasis galas pritvirtinamas taip, kad nejudėtų. Pakorimas ir pasikorimas yra mirties bausmės, nužudymo ar savižudybės būdas.

Daugeliu atveju mirtis ištinka visai ne nuo uždusimo, o miego arterijų, tiekiančių kraują smegenims, užspaudimo. Netekęs atramos, pakartasis po kelių sekundžių praranda sąmonę (tačiau jei sąmonės nepraranda, kurį laiką trunka kankinanti agonija), o po kelių minučių galima fiksuoti biologinę mirtį dėl negrįžtamų smegenų žievės pažeidimų. Širdies veikla nesustoja dar kurį laiką po kvėpavimo sustojimo.

Nuo antrosios XIX a. pusės daugelyje šalių taikant mirties bausmę naudotas kitoks korimo būdas - nuteistasis ne tik netenka atsparos ir pakimba ant virvės, bet krenta iš didelio aukščio (kelių metrų) per liuką. Tokiu atveju mirtis ištinka ne nuo asfiksijos po kelių minučių, o nuo sprando slankstelių sulaužymo praktiškai akimirksniu. Kariant tokiu būdu reikia apskaičiuoti virvės ilgį priklausomai nuo kūno masės taip, kad galva nebūtų nutraukta nuo kūno (Didžiojo Britanijoje tokiems skaičiavimams buvo sukurta speciali lentelė Official Table of Drops).

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pirmieji nužudymą kariant pradėjo naudoti keltai, kurie taip aukodavo žmonių aukas dangaus dievui Ezusui. Apie mirties bausmę pakariant mini Servantesas (XVII a.).

Pakorimas kai kuriose situacijose suprantamas kaip negarbinga mirtis, lyginant su sušaudymu. Kartuvėse bausti išdavikai, dezertyrai.

Būdai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Korimas gali būti įvykdytas dviem būdais, kiekvienu kurių mirties priežastys gali skirtis, taip pat skiriasi ir lavono išvaizda, kas aktualu teismo medicinos ekspertams.

  • Metant nuo didelio aukščio su kilpa ant kaklo. Krentant iš didelio aukščio su virve ant kaklo, ši ne užsmaugia, bet sulaužo sprandą (tiesa, ne visada taip atsitinka, priklauso nuo aukščio ir kitų dalykų), todėl mirtis ištinka greičiau nei kitais korimo atvejais. Šis būdas naudojamas vykdyti mirties bausmes.
  • Korimas kabant (vertikalioje padėtyje). Auka krenta iš nedidelio aukščio ir dažniausiai užsmaugiama, o ne nužudoma sulaužant sprandą. Mirtis paprastai trunka ilgiau nei pirmuoju atveju ir yra labiau kankinanti.

Korimo metodu taip pat paremtas ir būdas nusižudyti (pasikorimas).

Jei pakarta neseniai, tokį žmogų galima gaivinti, kaip tai aprašyta skyriuje uždusimas.