Koncentracijos gradientas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Medžiagų sklidimas paviršiumi - dalelės juda iš ten, kur jų tankumas didesnis, į ten, kur jų yra mažiau. Tolygiai pasiskirčiusios dalelės savo tankumo iš esmės nekeičia

Koncentracijos gradientas - cheminės medžiagos tankumo sumažėjimas ar padidėjimas tam tikroje zonoje. Esant koncentracijos gradientui, medžiagos yra linkusios judėti iš ten, kur jų yra daugiau, į ten, kur jų koncentracija yra mažesnė (judėjimas pagal koncentracijos gradientą).
Medžiagoms judant pagal koncentracijos gradientą, papildomas energijos indėlis nereikalingas (vyksta pasyvi difuzija).

Dalelės juda atsitiktinai, tačiau kryptingai. Anksčiau ar vėliau skystyje, paviršiuje ar panašiai medžiagos pasiskirsto tolygiai. Netgi dalelės, kurių tankumas visoje zonoje yra tolygus, juda, tačiau koncentracijų skirtumų iš esmės nesudaro.

Visos ląstelės palaiko tam tikrą jonų ir kitų medžiagų koncentracijos gradientą abipus membranos. Jonai, net ir esant koncentracijų skirtumams, laisvai pereiti per membraną negali, tačiau gabenant juos per baltyminius nešiklius pagal koncentracijos gradientą energijos indėlis taip pat nėra reikalingas. Jei jonai ar bet kokios kitos medžiagos gabenamos per pusiau pralaidžią membraną prieš jų koncentracijos gradientą, būtina suteikti papildomos energijos (vykdomas aktyvus transportas).