Kanadietiškasis futbolas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Kanados futbolo diagrama.
Kamuolio ir šalmo pavyzdžiai.

Kanadietiškasis futbolas – futbolo rūšis, kuri daugiausia žaidžiama Kanadoje. Dvi komandos po dvylika žaidėjų žaidžia 100,6 metrų ilgio ir 59,4 metrų pločio aikšteje, bandydami sferos pavidalo kamuolį nunešti į varžovų pusės aikštes galą. Kanadoje futbolas sujungia kanadietišką ir amerikietišką futbolus. Šios dvi sporto šakos yra vienos prigimties ir labai susijusios, bet egzistuoja ir daugybė skirtumų.

Regbis Kanadoje išsivystė iš Kanados futbolo 1860-aisiais ir yra žinomas Kanados išsivysčiusio futbolo vardu. Kanados futbolo lyga, pagrindinė profesionali sporto lyga, ir Kanados futbolas, žaidimas mėgėjams, kilusi 1884 metais, kai buvo sukurta regbio sąjunga. Dabartiniu laiku stipriausios komandos yra tokios pat senos kaip ir pati sporto lyga. Šio futbolo pagrindinės varžybos yra "Pilkoji taurė", tai pagrindinis sporto įvykis šalyje, kuris yra stebimas trečdalio visos šalies gyventojų. Kanados futbolas taip pat yra žaidžiamas darželiuose, mokyklose, universitetuose. Pagrindiniai lygiai yra: Kanados Jaunųjų lyga, kurioje žaidžia 18-22 metų žaidėjai. Daugybė kitų silpnesnių komandų konkuruoja žemesnėse lygose. Didžiausių pergalių taurės ir atmininimai yra saugomi Kanados Didžiojoje futbolo aikštėje.


Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1910 metų varžybos tarp Kanados Tigrų ir nežinomos Otavos komandų.
Touchdown paminklas Hamiltone.

Pirmasis užregistruotas žaidimas buvo žaidžiamas Toronto universitete 1861 metais lapkričio 9 dieną. Futbolo klubas buvo sukurtas iškart po žaidimo, bet jo žaidimo taisyklės nėra aiškios.

1864 metais Toronto koledže buvo sukurtos taisyklės, kurios buvo taikomos regbiui. Taisyklių autoriais buvo F. Bablou Kamberlend ir Frederik A. Betun. Dabartinis Kanados futbolas labai pasikeitė, nes buvo žaidžiamas su regbiu. Varžybos vyko 1865 metais, o vietoje paprastų gyventojų žaidė Anglijos kareiviai. Žaidimas po truputi plito, o pirmasis neuniversitetinis futbolo klubas buvo užregistruotas 1868 metais. Tai buvo Monrialio futbolo klubas.

Futbolas gretai tapo populiarus Mak Gilo universitete. Šis universitetas metė išūkį Harvardo universitetui, varžybos buvo sužaistos 1874 metais. Šis įvykis iš universiteto aikščių pasklido per visą Ameriką.

Po visų šių įvykių buvo sukurtos Kanados futbolo Didžioji sąjunga (CRFU), ir Kanados regbio sąjunga. CRFU buvo įtvirtinta ir pripažinta 1882 metais.


Commons-logo.svg