Pereiti prie turinio

Kadras

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
16 milimetrų kino juosta, kurioje gerai matosi kadrai

Kadras – kino gamyboje vartojamas terminas. Filmuojant kino kamera juosta sukasi kameros viduje ir per objektyvą joje projektuojamas vaizdas, juostoje atsirandantis vienas paveikslėlis ir yra vadinamas kadru.

Įprastai filmuojama po 24 kadrus per sekundę. Tokiu greičiu filmuojant objektai ekrane juda mums įprastu greičiu. Filmuojant didesniu nei 24 kadrai per sekundę greičiu (tarkim 150 kadrų per sekundę), o paskui rodant 24 kadrus per sekundę judėjimas sulėtėja, tai vadinama „rapidu“. Filmuojant mažesniu nei 24 kadrai per sekundę greičiu, o paskui rodant 24 kadrus per sekundę, objektai ir žmonės kadre ima judėti greičiau nei įprasta.

Kadru kino operatorius vadina kameros matomą teritoriją, tai yra tai, kas pakliūna į objektyvą. Kadras, pagal tai kas jame fiksuojama, gali būti skirstomas į planus:

  • Stambus planas arba detalė – matomas tik žmogaus veidas, akys.
  • Vidutinis planas – matomas žmogus iki pusės, galbūt jo pašnekovas ar dalis aplinkos.
  • Bendras planas – matomas žmogus visu ūgiu ir aplinka, kurioje jis yra.
  • Amerikietiškas planas – žmogus matomas iki krūtinės.
  • Panoraminis planas – tai labai bendras planas, kuriame žmogus gali būti visai mažutis kaip skruzdėlė. Dažniausiai panoraminiai planai filmuojami su judesiu iš taško A į B.

Kino kritikų straipsniuose kadru dar vadinama tai, kas projektuojama kino ekrane.

Kino režisieriai kadru vadina kino juostos atkarpą, esančią nuo vieno montažinio suklijavimo iki kito. Jis gali būti sekundės arba netgi dešimties ir daugiau minučių trukmės.