Kašmyro šaivizmas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Trika tantrizmo jantra, simbolizuojanti tris didžiosios deivės Parašaktės pavidalus

Kašmyro šaivizmas – sąvoka, kuria nusakomos iš Kašmyro kilusios tantrinės šaivizmo tradicijos. Prie Kašmyro šaivizmo tradicijų priskiriamos trikos, kaulos ir kramos mokyklos.

Kramos („žingsnių“) mokykla susijusi su deivės Kali kultu šiaurės vakarų Indijoje (Kašmyre ir Udajanoje). Šioje tradicijoje deivės vaizduojamos su kaukolių girliandomis, neretai zoomorfinės. Kramos adeptai nesavastingumo siekia pažeisdami socialinius tabu.

Trikos („trejybės“) mokykla monistinė, bet išpažįsta deivių trejybę (Para – mielaširdingoji forma, Paraprara ir Apara – nuožmiosios formos), laikoma Kali emanacija. Abhinavagupta interiorizavo trikos ritualus, paversdamas jas vidinėmis dvasinėmis praktikomis. Po Abhinavaguptos trikos tantrizmas persiliejo su kaula tantra.[1]

Pagrindiniai Kašmyro šaivizmo tekstai yra įvairios šaivistinės agamos, „Malinavidžajotara tantra“ bei Abhinavaguptos veikalai („Tantraloka“ ir kt.).[2]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Kashmir Śaivism.0Bruce M. Sullivan. Historical Dictionary of Hinduism. The Scarecrow Press, 1997.0p. 113–114
  2. Sanderson, Alexis. "The Śaiva Literature. " Journal of Indological Studies (Kyoto), Nos. 24 & 25 (2012–2013), 2014, pp. 52-53.