Juodoji gulbė (filmas)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Juodoji Gulbė

PavadinimasBlack Swan
RežisieriusDarren Aronofsky
Scenaristas (-ai)Mark Heyman
Andres Heinz
John McLaughlin
VaidinaNatalie Portman
Vincent Cassel
Mila Kunis
Barbara Hershey
Winona Ryder
Metai2010
Trukmė108 min.
KalbaAnglų
Biudžetas$13,000,000

Juodoji Gulbė – 2010 m. režisieriaus Darren Aronofsky filmas. Pagrindinius vaidmenis atlieka Natalie Portman, Vincent Cassel, Mila Kunis, Barbara Hershey ir Winona Ryder.

Siužetas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

DĖMESIO: toliau atskleidžiamos kūrinio detalės

Baleto teatras Niujorke stato naują „Gulbių Ežero“ versiją. Teatro prima balerina Betė (Winona Ryder) atleidžiama iš darbo dėl savo amžiaus. Į pagrindinį vaidmenį pretenduoja keletas jaunų šokėjų, tarp kurių yra Nina (Natalie Portman) – veržli mergina, iki šiol gyvenanti su per daug ja besirūpinančia motina. Ninos motinos praeitis taip pat susijusi su baletu, tačiau nėštumas ir kūdikio gimdymas užkirto jai kelią į sceną. Jos didžiausia svajonė yra leisti savo dukrai pasiekti tai, ko ji nesugebėjo pasiekti pati.

Baleto režisierius Tomas (Vincent Cassel) nėra tikras, ar Ninos kandidatūra yra geriausia pagrindiniam vaidmeniui. Jis mano, kad ji puikiai susidoroja su baltosios gulbės partija, bet yra pernelyg santūri ir nepakankamai aistringa vaidindama juodąją gulbę. Per vieną iš jų ginčų dėl vaidmens Tomas bando pabučiuoti Niną ir gauna skausmingą įkandį. Nina išbėga iš kambario, o Tomas suvokia, kad joje esąs didesnis potencialas, negu jis manęs, ir atiduoda jai vaidmenį.

Dar negavus vaidmens, Nina įsėlina į Betės buvusį grimavimo kambarį ir vagia jos kosmetiką bei keletą kitų dalykų, manydama, kad jie busią jai talismanais.

Gavusi savo svajonių vaidmenį, Nina pradeda kentėti nuo keistų ir kraupių haliucinacijų: jos motinos paveikslai pavirsta gyvais, vaiposi atspindys veidrodyje, ant nugaros atsiranda keistas išbėrimas su kraujuojančiais įdrėskimais. Ninos motina mano, kad dukra vėl kenčia nuo savo seno įpročio draskytis odą naktimis.

Tuo pačiu laiku su Nina įkyriai bando užmegzti draugystę kita jauna šokėja vardu Lili (Mila Kunis). Lili yra Ninos priešybė: drąsi, įžūli ir mažai ko bijanti mergina. Nina jaučia potraukį Lili, nes draugės gyvenime yra visa tai, ko trūksta Ninai jos pilkojoje kasdienybėje.

Tomas negali susitaikyti su Ninos varžlumu ir kritikuoja ją vis griežčiau. Jis bando ją sugundyti. Paskui jis pataria Ninai pradėti „čiupinėti save“, jeigu ji taip bijo prarasti savo nekaltumą su vyru. Nina bando masturbuoti, tačiau jai nuolat sutrukdo aplinkybės – mieganti jos kambaryje motina arba keistos haliucinacijos vonioje.

Vieną vakarą po repeticijos verkiančią Niną randa salėje Lili. Nina pasakoja kolegei apie savo rūpesčius. Kitą rytą Tomas puola prie Ninos ir ima ją barti, po ko Ninai darosi aišku, kad Lili viską Tomui papasakojusi. Nina ir Lili susibara tuo pagrindu.

Vakare motina pradeda klausinėti Niną apie jos santykius su Tomu. Nina vengia atsakymų. Staiga pokalbį pertraukia skambutis į duris. Laiptinėje stovi Lili, atėjusi atsiprašyti už savo poelgį. Lili prašo, kad Nina nuvažiuotų su ja pavakarieniauti ir išgerti po kokteilį. Ninos motina neleidžia merginoms kalbėti, aiškindama, kad jau vėlu ir Nina turi pavalgyti ir ruoštis lovon. Suerzinta motinos, Nina pagriebia savo paltą ir išvažiuoja su Lili. Klube Lili sugeba įkalbinti Niną išgerti narkotinę piliulę. Gana greitai Nina pasiekia euforijos būseną. Merginos grįžta pas Niną po vidurnakčio. Ninos motina pradeda barti ją už įžūlų elgesį. Nina pareiškia motinai koridoriuje, kad klube ją „pavarę bernai“, už ką gauna antausį. Šokiruota motinos elgesiu, girtoji Nina užsirakina savo kambaryje su Lili. Merginos padeda mylėtis, ir Lili sukelia Ninai jos pirmą gyvenime orgazmą oraliniu seksu. Po sekso Lili mesteli Ninai ant veido pagalvę, baigdama sceną.

Nina atsibunda ryte ir suvokia, kad labai vėluoja į repeticiją. Įbėgusi į virtuvę, ji pastebi, kad motina sėdi susiraukusi ir nekalba su ja. Ji išbėga iš namų ir skuba į darbą. Salėje ji išgirsta muziką iš savo vaidmens ir pamato Lili repetuojant juodosios gulbės aktą. Nina pribėga prie Lili ir pradeda jai priekaištauti dėl to, kad toji nepažadino jos išeidama ryte. Lili nusijuokia ir pareiškia, kad visą naktį praleidusi su bernu iš klubo ir kad Ninai viskas prisisapnavę.

Nina vis labiau bijo, kad Lili nori klastingai atimti jos vaidmenį. Isteriškai verkdama, ji pasiveja koridoriuje Tomą ir maldauja jo neleisti Lili būti jos pavaduotoja.

Visą vakarą prieš baleto atidarymo dieną Nina repetuoja savo šokį salėje. Ją nuolat persekioja vis kraupesnės haliucinacijos. Išsigandusi ir nusiminusi, Nina važiuoja į ligoninę pas Betę, kuri prieš porą dienų šoko po mašina ir susižalojo koją, negalėdama susitaikyti su savo karjeros pabaiga ir nauja padėtimi. Nina bando sugrąžinti Betei pavogtus iš jos daiktus. Betė, graužiama žiaurios depresijos, pačiumpa nagų dildę ir pradeda dūrinėti ja savo veidą. Pabandžius ją sulaikyti, Nina išbėga iš palatos ir įlekia į liftą. Lifte ji staigiai pastebi, kad kažkodėl jos rankose atsiradusi ta pati kruvina dildė, kuria buvo žalojusis Betė. Apimta panikos, Nina apleidžia „nusikaltimo vietą“.

Sugrįžusi namo, Nina pastebi, kad jos motinos paveikslai vėl su ja šneka ir vaiposi. Ji nuplėšia juos nuo sienos ir bėga į vonios kambarį. Veidrodyje ji mato, kad jos išbėrimas išsklidęs po visą nugara ir atrodo kaip žąsies oda. Kai kuriose vietose pro odą kyšo aštrūs juodi galiukai. Patraukiusi vieną iš jų, Nina ištraukia iš po odos juodą paukščio plunksną. Nina bėga į savo kambarį, kur jai, traškant kaulams, pradeda formuotis paukštiškos kojos. Nina bando išsitiesti ir krenta ant grindų susimušusi galvą ir praradusi sąmonę.

Mergina atsibunda tik kitą vakarą. Motina sėdi prie jos lovos su nerimo išraiška veide. Ant Ninos rankų užmautos kojinės. Motina aiškina, kad visą naktį Nina bandžiusi save draskyti. Ji sako, kad skambino į teatrą ir pasakė, kad Ninos savijauta esanti prasta ir ji praleisianti premjerą. Šokiruota Nina iššoka iš lovos ir, apvertusi baldus bei išsukusi bandančiai ją sulaikyti motinai ranką, skuba į darbą. Tomas, nesitikėjęs Ninos pasirodant, pareiškia jai, kad vaidinti gulbę jau ruošiasi Lili. Po trumpo pokalbio Tomas sutinka leisti Ninai vaidinti.

Pirmajame akte Nina netikėtai iškrenta partneriui iš rankų. Prasidėjus pertraukai, Tomas šaukia, kad Nina susivaldytų. Nina grįžta į savo grimavimo kambarį ir pamato Lili sėdint prieš jos staliuką. Lili įžūliai pareiškia, kad Nina turbūt nesusidorosianti su vaidmeniu antrajame akte. Nina ir Lili pradeda peštis. Per mūšį Lili atsitrenkia galva į didelį sieninį veidrodį, kuris sudūžta į daug skeveldrų. Mūšis tęsiasi ant grindų. Lili bando uždusinti Niną rankomis. Tada Nina pačiumpa vieną iš veidrodžio skeveldrų ir smeigia jį Lili į pilvą. Lili miršta vietoje.

Nina įtraukia lavoną į tualetą, persirengia ir išeina į sceną. Nebesivaržydama ir nebesusilaikydama, Nina aistringai atlieka visą juodosios gulbės aktą. Jai šokant ant jos rankų auga juodos gulbės plunksnos. Akto pabaigoje Nina nusilenkia, apimdama savo liemenį gulbės sparnais. Ovacijos ilgai nenutyla. Visa publika ploja stovėdama. Iš žiūrovų salės matosi, kad Nina neturi jokių sparnų, tačiau, jos šešėlis ant sienos visgi yra sparnuotas. Nina sugrįžta į savo grimavimo kambarėlį persirengti paskutiniam aktui. Staiga kažkas pasibeldžia į duris. Nina atidaro duris ir pamato… Lili, atėjusią ją pasveikinti su sėkmingai suvaidintu aktu. Kai Nina atidaro tualeto duris, jame neranda jokio lavono. Nina supranta, kad mūšis su Lili buvo dar viena haliucinacija. Tačiau ji pastebi, kad veidrodis vis dėlto yra sudaužytas, o aplinkui guli išskraidžiusios skeveldros. Staiga Nina pamato skylę savo suknelėje. Pro ją lėtai sunkiasi kraujas. Ji įkiša pirštus į žaizdą ir ištraukia iš jos stiklo gabalą. Nina suvokia, kad per haliucinaciją ji sužalojusi pati save, o ne Lili, kurios net nebuvo kambaryje.

Vos įveikdama stiprėjantį skausmą pilve, Nina persirengia baltais rūbais ir grįžtą scenon. Ji atlieka paskutinį aktą. Jos motina su susiraukusiu nuo įtampos veidu sėdi žiūrovų salėje. Akto gale Nina nušoka nuo improvizuotos uolos žemyn ant iš anksto paruošto čiužinio. Žiūrovai vėl garsiai šaukia ir ploja sveikindami talentingąją baleriną. Tomas puola prie čiužinio kur guli Nina, norėdamas pasveikinti ją su nuostabiai sėkmingu debiutu. Pažiūrėję į Ninos pusę, visi šokėjai pamato, kad ant jos suknelės pilvo srityje atsirado didėjanti raudona dėmė. Tomas suvokia, kad Ninos pilvas sužalotas ir kraujuoja. Jis liepia kitoms balerinoms tuoj iškviesti greitąją pagalbą, o pats paklausia greitai silpstančios nuo kraujavimo Ninos, kas jai atsitikę. Nina tyliai atsako: „Aš tai pajutau. Tobula… Aš buvau tobula…“

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]