Judo Evangelija

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Judo Evangelija arba Judo Iskarioto Evangelija – viena iš nekanoninių ankstyvojo krikščionybės laikotarpio evangelijų. Evangelija sukurta II a. ankstyvųjų krikščionių – gnostikų sektoje. Ilgai ji buvo žinoma tik iš užuominų kituose rašytiniuose šaltiniuose. 180 m. Liono vyskupas Irenėjus ją mini savo veikale Adversus haereses kaip vieną iš gnostikų erezijų.

Judo Evangelijoje Kristaus istorija pateikiama per Judą Iskariotą. Skirtingai nei kanoninėse evangelijose, joje Judas yra ne Jėzaus išdavikas, bet jo valios vykdytojas.

Rankraščio radimo istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pirmasis Judo evangelijos puslapis.

Manoma, kad aštuntajame XX amžiaus dešimtmetyje kapavietėje ties El Minya kaimu prie Nilo Egipte buvo rastas 220–340 m. rašytas gnostikų koptiškas (senovės egiptiečių kalba, užrašyta modifikuotais graikų rašmenimis) rankraštis. Dokumentas pateko į juodąją rinką. 1983 m. buvo apie jį išgirsta, kai nežinomas savininkas jį pasiūlė pirkti Mičigano universiteto mokslininkui Liudvikui Koenui (Ludwig Koenen). Ženevoje grupei mokslininkų buvo parodytas dokumentas ir už jį paprašyta 3 mln. dolerių. Sandoris neįvyko. Kartkartėmis jis buvo siūlomas pirkti įvairiems prekiautojams antikvarinėmis vertybėmis. Galiausiai gana smarkiai nukentėjęs 2000 m. jis buvo parduotas Frydai Nusberger-Čiako (Frieda Nussberger-Tchaco). Pastaroji pateikė jį įvertinti Jeilio universiteto ekspertams, ir jie pastebėjo, kad rankraštyje yra ir Judo Evangelija. 2001 dokumentą nupirko šveicarų „Maecenas Foundation for Ancient Art“. Kadangi rankraštis neteisėtai buvo išvežtas iš Egipto, fondo tikslas buvo restauruoti ir išsaugoti rankraštį, publikuoti jo tekstą ir grąžinti rankraštį į Egiptą. Šiam tikslui pasiekti fondas sudarė bendradarbiavimo sutartį su Nacionaline geografijos draugija (National Geographic Society). 2006 m. Judo Evangelijos tekstas atkurtas, išverstas į anglų kalbą. Tekstą galima rasti nacionalinės geografijos draugijos svetainėje. Restauruotas ir konservuotas rankraščio originalas perduotas eksponuoti Kairo koptų muziejui.

Taip pat skaitykite[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]