Pereiti prie turinio

Juan Sebastián Elcano

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai reikia daugiau nuorodų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai įrašydami tinkamas išnašas ar nuorodas į patikimus šaltinius.
Chuanas Sebastianas Elkanas
Visas vardas Juan Sebastián Elcano
Gimė 1476 m.
Getarija, Ispanija
Mirė 1526 m. rugpjūčio 4 d. (~50 metų)
Ramusis vandenynas
Tautybė baskas
Tėvai Domingo Sebastián Elcano I ir Catalina del Puerto
Vaikai Domingo Elcano III
Religija katalikybė
Veikla jūrininkas, keliautojas
Vikiteka Juan Sebastián Elcano
Parašas

Chuanas Sebastianas Elkanas (Juan Sebastián Elcano; g. 1476 m. – m. 1526 m. rugpjūčio 4 d.) – baskų kilmės Ispanijos keliautojas ir jūrininkas, užbaigęs Fernando Magelano kelionę aplink pasaulį.[1]

Gimė Gipuskojoje, Getarijos miestelyje. Kariavo Italijoje, 1509 m. dalyvavo ispanų karinėje ekspedicijoje į Alžyrą. Vėliau apsigyveno Sevilijoje, buvo prekybinio laivo kapitonu. Įsitraukęs į finansines aferas buvo nubaustas, vėliau Ispanijos karalius Karolis V jam suteikė malonę ir paskyrė dalyvauti Fernando Magelano ekspedicijoje, kur vadovavo laivui Concepción.

Magelano ekspedicija patyrė daug nuostolių dėl maištų, audrų ir ilgos kelionės po Ramųjį vandenyną. Pasiekę Filipinus, ekspedicijos dalyviai įsivėlė į konfliktą su nedidelės Maktano salos gyventojais, o mūšio metu žuvo pats Fernandas Magelanas. Likę gyvi keliautojai ilgai negalėjo išsirinkti naujo vado. Juo tapo Žuanas Lopesas Karvaljas, bet vėliau jūreivių tarpe išaugo Elkano autoritetas. Molukuose laivas „Trinidadas“ nebegalėjo tęsti keliones, ir Karvaljas su 52 jūreiviais pasiliko su laivu. Elkano vadovaujamas laivas „Viktorija“ su 17 europiečių keliautojų ir 4 azijiečiais patraukė link Ispanijos. 1522 m. rugsėjo 6 d. Chuanas Sebastianas Elkanas užbaigė ekspediciją,[1] atvykdamas į Sanlukar de Baramedos uostą.

Karalius paskyrė Elkanui šeimos herbą ir kasmetinę 500 auksinių dukatų rentą. 1525 m. Elkanas drauge su Garsija Chofre de Loaisa išvyko į naują ekspediciją į Prieskonių salas, su tikslu jas paskelbti Ispanijos valda. Tačiau šioje nesėkmingoje kelionėje Elkanas, Loaisa ir daugelis kitų jūreivių mirė iš bado beplaukdami Ramiuoju vandenynu.

  1. 1,0 1,1 de Elcano Juan Sebastian (Chuanas Sebastjanas de Elkanas), El Cano, del Cano (del Kanas). Visuotinė lietuvių enciklopedija, T. V (Dis-Fatva). – Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2004. 429 psl.
Paminklas Elkanui Getarijoje