John Houlding

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
John Houlding
John Houlding.jpg
Gimė 1833 m.
Mirė 1902 m. (~69 metai)
Tautybė Anglas
Žinomas (-a) už Liverpool FC

Džonas Holdingas (angl. John Houlding 1833–1902 m.) – anglų verslininkas, Liverpulio miesto meras, bei Liverpool FC klubo įkūrėjas.[1]

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Gavęs išsilavinimą Liverpulio koledže buvo savadarbis verslininkas, turėjęs savo alaus daryklą, kuri užtikrino jo finansinę padėtį iki pat jo mirties. Prieš 1897 m. tapdamas Liverpulio meru, buvo išrinktas į Liverpulio savivaldybę nuo konservatorių partijos, atstovavo joje Evertono administracinį rajoną.

Prieš rinkimus Holdingas buvo susijęs su Evertono klubu. 1882 m. dėl naujų taisyklių Evertonas buvo priverstas žaisti namų rungtynes uždaroje aikštėje, prieš tai žaidęs Stenley parke. Po susitikimo Sandon viešbutyje, Anfilde, kuris priklausė Holdingui, buvo pasiūlyta nuomotis aikštę Priory Road. Kai aikštės savininkas paprašė klubą palikti, Holdingas surado naują vietą Anfield Road (būsimame Anfield stadione), mokant nedidelį nuomos mokestį Džonui Orelui (angl. John Orell). Anfield stadione pirmos rungtynės buvo sužaistos 1884 m. rugsėjo 28 d., kai Evertonas 5-0 sutriuškino Earlstown.

Anfielde pastačius tribūnas, žiūrovų skaičius pasiekdavo 8000 žmonių per rungtynes. 1888 m. Evertonas tapo Anglijos futbolo lygos vienu iš įkūrėjų. Kaip bebūtų, Holdingas vis labiau pradėjo kištis į klubo reikalus; jis pakėlė nuomos sutartį tuo priversdamas futbolininkus naudotis Sandon viešbučiu prieš ir po rungtynių.

1891 m. Džonas Orelas norėjo susigrąžinti Anfield Road teisę į nuomą. Holdingas atsakė pasiūlymu įkurti ribotos atsakomybės įmonę (Limited Liability Company) ir įsigyti sklypą. Orelas norėjo parduoti sklypą, bet Holdingui priklausė šalia esantis sklypas ir jis tikėjosi, kad nauja kompanija išpirks šią žemę.

Daugybė klubo narių kaltino Holdingą už tai, kad jis nori pasipelnyti iš Evertono. 1892 m. sausį 279 klubo nariai susirinko aptarti šį klausimą. 1892 m. kovo mėnesio susirinkime Holdingas buvo atmestas balsų dauguma. To pasekoje Evertonas paliko Anfield. Už aštuonis tūkstančius svaras sterlingų jie įsigijo Goodison Park.

Holdingui ir Orelui liko tuščias stadionas. Holdingas nusprendė įkurti naują futbolo klubą – Liverpool FC, kuris pirmąsias rungtynes sužaidė 1892 m. rugsėjo 1 d. draugiškame susitikime prieš Rotherham Town. Rungtynės buvo laimėtos rezultatu 7-1. Naujo klubo treneriu tapo John McKenna.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Liversedge, Stan (1991). Liverpool:The Official Centenary History. p. 108. London: Hamlyn Publishing Group Ltd. ISBN 0-600-57308-7.