Jasna Guros vienuolynas
Jasna Guros vienuolynas (lot. Clarus Mons) – pauliečių vienuolynas Čenstakavoje, Lenkijoje.
Šis vienuolynas ir joje esantis Mergelės Marijos paveikslas daugiau nei šešis šimtus metų yra katalikų piligrimų lankymo vieta. Kasmet čia apsilanko apie 3–4 mln. piligrimų. Paveikslas, vaizduojantis Dievo Motiną ir Jėzų, žinomas kaip „Čenstakavos Juodoji Madona“ ir jam priskiriami daugelis stebuklų.[1] Tarp jų yra paveikslui priskiriamas stebuklingas vienuolyno išgelbėjimas švedų tvano metu. Nors kariniu požiūriu šis įvykis nebuvo labai svarbus, tačiau jis paskatino lenkų pasipriešinimą invazijai. Nors karo eigos lenkai negalėjo iškart pakeisti, tačiau po sąjungos su Krymo chanatu švedai buvo išstumti. Netrukus po to, 1656 m. balandžio 1 d. Lvovo katedroje karalius Jonas Kazimieras Vaza pavedė krašto apsaugą Dievo Motinai ir paskelbė ją jo karalystės globėja.
Nuo 1994 m. priskiriamas prie Lenkijos istorijos paminklų.[2]
Istorija
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]Pauliečius iš Vengrijos į Lenkiją tarp 1367 ir 1372 m. pakvietė kunigaikštis Vladislavas Opolčikas.
Nuorodos
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]- ↑ vienuolyno istorija
- ↑ 1994 m. rugsėjo 8 d. Lenkijos Respublikos Prezidento įsakymas Archyvuota kopija 2013-11-11 iš Wayback Machine projekto. (lenkų k.) (prieiga 2014-10-06)